Все повече медии използват изкуствен интелект за писане на статии, макар някои не толкова агресивно, колкото други. Редакционният директор на VentureBeat Мишел Нуньес разказва пред Bloomberg, че изданието му използва Bing Chat на Microsoft, за да помага при редактирането и писането на статии. Репортерите са насърчавани да вмъкват в статиите "изречения и фрагменти", написани от ИИ, стига да са точни и да могат да бъдат проверени от независими експерти.

Технологията, захранвана от OpenAI, е подобна на "още един човек в екипа", казва Нуньес. Теоретично тя обобщава съдържанието за секунди, а не за часове. VentureBeat не разкрива използването на съдържание с изкуствен интелект, при условие че то е ограничено и автентично, но също така не възнамерява да създава цели статии с помощта на технологията.

През януари се появи информация, че от ноември CNET използва AI за създаване на цели финансови обяснителни статии. Макар да бяха характеризирани като пробни, повече от половината от статиите изискваха поне малки корекции. Някои от тях на практика са плагиатствали своите източници. Също така не беше ясно дали тези материали са били изготвени от алгоритми.

Генериращият изкуствен интелект, като Bing Chat, ChatGPT и Google Bard, става все по-популярен като творчески инструмент, за резултатите от търсенето и дори за забавление. Съществуват обаче етични проблеми, които включват плагиатство, елементарна точност и измама. Съществуват и въпроси за доверието - трябва ли създателите да разкриват употребите на ИИ, дори ако те са незначителни и незабележими? Въпреки че не се очаква по-широката новинарска индустрия да замени напълно човешките автори, има опасения, че ИИ може да се използва, за да се намали необходимостта от истински хора.

Снимка: Unsplash

Виж още: Този неподозиран компонент може би е тайната на ренесансовите художници