Мъж от Северна Каролина е обвинен в измама, след като се твърди, че е качил стотици хиляди песни, генерирани от изкуствен интелект, в услуги за стрийминг и е използвал ботове, за да ги пускат милиарди пъти. Изглежда че от 2017 г. насам Майкъл Смит е получил над 10 млн. долара под формата на хонорари чрез тази схема.
52-годишният Смит е бил арестуван в сряда. Обвинителният акт, който беше разпечатан същия ден, го обвинява, че е използвал ботовете, за да открадне авторските възнаграждения от платформи, включително Spotify, Apple Music и Amazon Music. На Смит са повдигнати обвинения в заговор за измама и заговор за пране на пари. За всяко от обвиненията се предвижда максимална присъда от 20 години затвор. Прокуратурата на САЩ за Южния район на Ню Йорк заявява, че това е първото ѝ наказателно дело, което се отнася до използването на ботове за изкуствено завишаване на броя на музикалните стрийминг услуги.
Прокурорите обвиняват Смит, че е създал хиляди ботове за стрийминг на песните. Първоначално се твърди, че той е качвал собствената си музика в услугите за стрийминг, но е осъзнал, че каталогът му не е достатъчно голям, за да донесе голяма сума от авторски права. След като други усилия не са се увенчали с успех, се казва, че през 2018 г. се е насочил към музика, генерирана от изкуствен интелект.
Според обвинителния акт Смит е започнал да работи с двама неназовани съучастници - главен изпълнителен директор на музикална компания за изкуствен интелект и музикален промоутър - за създаването на стотици хиляди песни с помощта на изкуствен интелект. Счита се, че в замяна на дял от приходите главният изпълнителен директор е предоставял хиляди песни седмично на Смит, за когото се твърди, че е генерирал на случаен принцип заглавия на песни и имена на изпълнители за аудиофайловете.
Смит е обвинен, че е излъгал услугите за стрийминг, като е предоставил фалшиви имена и други фалшиви данни за акаунти при създаването на ботовете и се е съгласил с правилата, които забраняват манипулирането на стрийминга. Според обвинителния акт той е измамил стрийминг услугите, като е създал впечатление, че акаунтите на ботовете са легитимни, докато всъщност те „са били твърдо кодирани да стриймват музиката на Смит милиарди пъти“. Твърди се, че Смит се е опитал да прикрие следите си, като е използвал фалшиви имейл адреси и VPN мрежи, докато е казвал на съучастниците си, че ще бъде „неоткриваем“.
„Майкъл Смит с измама е стриймвал песни, създадени с помощта на изкуствен интелект, милиарди пъти, за да открадне авторски права“, се казва в изявлението на прокурора на САЩ Дамян Уилямс. „Чрез наглата си схема за измама Смит открадна милиони авторски възнаграждения, които трябваше да бъдат изплатени на музиканти, автори на песни и други притежатели на права, чиито песни са били законно стриймвани.“
Случаят на Смит е в рязък контраст с този на музикант, за когото „Ню Йорк Таймс“ писа по-рано тази година. Мат Фарли е написал, записал и качил в стрийминг услуги десетки хиляди песни за всичко, което хората могат да търсят - от знаменитости и предложения за брак до много песни за какавиди. Някои от тях са с продължителност само няколко секунди, но изглежда, че тази практика е напълно законна. Твърди се, че през 2023 г. той е спечелил около 200 000 долара от своята музика.
Снимка: Unsplash
Виж още: Huawei nova 9 SE - 108 MP камера и супер бързо 66 W зареждане на достъпна цена (РЕВЮ)