Двама специалисти в областта на безопасността - Майк Тейси и Ричърд Перкинс, демонстрираха на конференцията Black Hat 2011, състояла се в началото на август в Лас Вегас, последна версия на своето творение - безпилотния летателен апарат WASP (Wireless Aerial Surveillance Platform).

Чрез специалната машина е напълно възможно провеждането на кибер разузнаване - прихващане на разговори по Wi-Fi мрежите, телефонните връзки и дори провеждане на DDoS атаки на избрани компютри и системи за управление.

В състава на оборудването на безпилотния апарат влизат HD камера, 11 антени за различни стандарти радиовръзка, GPS-приемник и бордови компютър, работещ на базата на операционната система Linux.

В паметта на компютъра има множество хакерски програми за взлом на безжични мрежи и речник, съдържащ 340 милиона думи за провеждането на простия, но ефективен метод за "разбиване" брут форс.

 

 

 

За записването на получените данни и "прихванатите" разговори компютърът разполага с 32 гигабайта памет. Ако тя обаче се окаже недостатъчно, апаратът има готовност да предава информация на специален сървър чрез Интернет, използвайки 3G и 4G връзка или Wi-Fi точка за достъп.

Благодарение на монтирания на борда на машината GPS, моделът може да действа напълно самостоятелно, придвижвайки се по предварително зададен маршрут. Все пак е нужно и участието на човек в провеждането на подобна акция, тъй като апаратът не е способен да излита автономно, а има нужда от контрол от страна на оператор.

 

 

Ричърд Перкинс е служител по кибер безопасност от ВВС на САЩ, а неговият съмишленик - бивш военен консултант. Двамата поясняват, че изпитанията, проведени със създадената от тях машина, са се състояли в напълно изолирани условия, където не са могли да нарушат работата на стандартните мрежи и системи.

Перкинс и Тейси посочват, че чрез създаването на техния летящ хакер искат да демонстрират колко уязвими за кибер престъпниците могат да бъдат някои правителствени и частни комуникационни средства и мрежи.