Gallery "4013"
Текст: Драгомир Дончев.Живеем в уникални времена. Времена, в които дори най-чудатите и шантави идеи на писателите-фантасти оживяват по удивителен начин. Изобретения и технологии, които до вчера са били просто дръзка мечта, фантазия, днес са рутинна част от ежедневието ни. Да вземем например актуалния преди няколко години сай-фай кино хит Специален доклад, базиран върху произведения на легендарния Филип К. Дик. Може би си спомняте, че там героят беше преследван от рояци роботизирани паяци, които помагаха на силите на реда да издирват и откриват опасни престъпници, укрили се на трудно достъпни за полицаите места и сгради.
Доста щуро хрумване, нали механизирани насекоми? Очевидно BAE Systems (една от най-големите военно-промишлени корпорации в света) и Изследователските лаборатории към армията на САЩ далеч не смятат така. Всъщност гледат изключително сериозно върху перспективата за създаване на реални, действащи машини от този вид. Толкова сериозно, че са сключили помежду си договор на стойност 30 милиона долара за разработка на проект в тази насока.
Механични мини-паяци
Роботизираните платформи разширяват неимоверно много разузнавателните възможности на бойните формирования, споделя доктор Джоузеф Мейт един от ръководителите в екипа, формиран съвместно от US Army Research Lab и BAE Systems. Подобни системи могат да осигурят постигането на оперативни цели, които иначе са прекалено скъпи, опасни или дори невъзможни за осъществяване, твърди той.
Именно това е причината групата учени, изследователи и инженери да насочи усилията си към създаване на цяла серия мини-дроиди пълзящи или летящи. Тяхната задача е да подпомагат армейските подразделения по време на различни военни мисии, провеждащи се в особено тежки условия комплексни, начупени терени като планини, пещери, бункери или враждебна градска среда. За момента предварителните планове на екипа включват две концептуални разработки: споменатите вече паякоподобни мини-роботи и втори прототип, който доста показателно е наречен водно конче. Общото наименование на цялата бъдеща серия е Micro Autonomous Systems and Technology (MAST) Микро-автономни системи и технологии.
Поредната армейска играчка?
Честно казано, сама по себе си идеята за подобен проект е достатъчно странна, за да си помисли човек, че става въпрос за поредното супер скъпо армейско начинание, чиято основна цел е да се изхарчи солидна част от парите на щатските данъкоплатци. Втори, по-задълбочен поглед върху нещата, сочи друго. На практика британският концерн BAE Systems ще играе ролята на водеща организация в проекта MAST. Той застава начело на доста солидно обединение от престижни научни и изследователски организации, като Университетите в Мичиган, Пенсилвания, Мериленд и Бъркли, Калифорния. В същото време целта на MAST далеч не е създаване на известно количество механизирани играчки за армията на САЩ. Учените възнамеряват да работят в множество и различни ключови области, като микро-мащабна аеромеханика, двигателни системи, разузнаване, комуникации, обработка на данните, навигация, контрол, микромеханика, системна архитектура, окомплектоване, миниатюризация и др.
Технологиите, които ще бъдат разработени в рамките на MAST, ще окажат изключително голямо влияние върху практически всички продукти и системи, които BAE Systems ще разработва и произвежда в бъдеще, твърди Стийв Скалера програмен мениджър на проекта.
Утрешният Специален доклад
Живеем в удивителни времена. Толкова удивителни, че са по-смайващи от всяка фантазия. Ето например там, където авторите на научна фантастика събират образа на бъдещия машинен апокалипсис в изкуствени хуманоидни създания като прословутия Терминатор, съвременната наука представя една коренно различна гледна точка. Става дума за милиони дребни, свърх-ефективни, самоподдържащи се (вероятно благодарение на използваните за конструирането им нанотехнологии) микромашини, които биха могли да извършват безкрайно множество от операции.
В този ред на мисли - дали успехът на проекти като MAST ще означава нещо добро, или нещо много лошо за човечеството? Само бъдещето ще покаже.
Коментари (0)