След неотдавнашни проблеми с комуникацията космическият апарат „Вояджър 1“ на НАСА прибягна до използването на резервен радиопредавател, който не е активен от 1981 г. насам.
Междузвездният изследовател преживя кратка пауза в комуникациите, след като се постави в защитно състояние, за да пести енергия. Това бе предизвикано от команда, изпратена на 16 октомври от Мрежата за дълбоко космическо пространство (DSN) на НАСА - глобален масив от гигантски радиоантени, - която инструктира космическия апарат да включи един от нагревателите си.
Полетният екип на мисията за първи път разбра, че има проблем с „Вояджър 1“ на 18 октомври, когато космическият кораб не успя да отговори на тази команда. По-късно екипът откри, че космическият апарат е изключил основния си радиопредавател в X-обхвата и вместо това е превключил на вторичния си радиопредавател в S-обхвата, който използва по-малко енергия.
„Изключването на предавателя изглежда е било предизвикано от системата за защита от повреди на космическия кораб, която автономно реагира на проблеми на борда“, се казва в изявлението на НАСА. „Сега екипът работи за събиране на информация, която ще им помогне да разберат какво се е случило и да върнат „Вояджър 1“ към нормална работа.“
Системата за защита от повреди на „Вояджър 1“ може да се задейства по различни причини, например ако космическият апарат преизпълни захранването си. Ако това се случи, космическият кораб ще изключи всички несъществени системи, за да пести енергия и да остане в полет.
След като изпрати инструкции към „Вояджър 1“ на 16 октомври, екипът очакваше да получи обратно данни от космическия апарат в рамките на няколко дни; обикновено са необходими около 23 часа, за да може една команда да измине повече от 24 милиарда километра, за да достигне до космическия апарат в междузвездното пространство, и след това още 23 часа, за да може екипът на Земята да получи обратен сигнал.
Снимка: Unsplash/NASA
Виж още: Тази съвременна операционна система всъщност може да се побере на дискета (ВИДЕО)