Континентите на Земята изглежда са в постоянен цикъл на разпадане и сближаване. В този момент се намираме в неудобна междинна фаза след разпадането на Пангея преди около 175 милиона години. Ако това е точно, изглежда, че Земята може да се плъзне обратно към суперконтинент още 250 милиона години по-късно.

Повърхността на Земята може да изглежда твърда и непроменлива, но всъщност е в бавно, неспокойно движение. Континентите са като гигантски парчета пъзел, разположени върху огромни тектонски плочи, които се носят по земното кълбо в продължение на милиони години. Тези плочи се изместват, сблъскват и разкъсват, като разрушават старите суперконтиненти и дават началото на нови в един грандиозен цикъл на бавно движение.

През последните два милиарда години този суперконтинентален цикъл е довел до появата на поне три големи суперконтинента: Колумбия, Родиния и Пангея. Всеки от тях се е формирал при постепенното сблъскване на земни маси, за да бъде по-късно разкъсан от същите тектонични сили, които са го създали.

Ако настоящите тенденции се запазят, следващата глава от тази геоложка сага може да дойде след около 250 милиона години, когато континентите отново могат да се слеят в нов суперконтинент: Пангея Проксима.

Тази теория е изложена за първи път от американския геолог Кристофър Скотис през 1982 г. Първоначално той я нарича Пангея Ултима, което означава „последната Пангея“ - препратка към Пангея, суперконтинента, съществувал преди 320-195 милиона години. По-късно обаче той я преименува на Пангея Проксима, което означава „следващата Пангея“.

Скотис твърди, че субдукцията на океанското дъно в Атлантическия океан ще сближи така наречените „Нов свят“ и „Стар свят“. След 250 млн. години тази промяна ще създаде единна земна маса, съставена от Америка, Африка и Евразия, в чийто център ще бъде уловен малък океански басейн. Австралия и Антарктида също ще бъдат смачкани заедно, разположени на юг от основното тяло на суперконтинента.

Изглежда малко вероятно хората да оцелеят след това разтърсване - ако все още сме наоколо, което изглежда също толкова малко вероятно. Проучване от 2023 г. установи, че образуването на бъдещ суперконтинент ще направи Земята негостоприемна за сухоземните бозайници и вероятно ще доведе до масово измиране.

Повечето теории сочат, че тази обща картина е вярна; многобройните континенти на Земята бавно се разбиват един в друг, за да образуват гигантски суперконтинент. Това обаче може да се случи по няколко различни начина.

Според един от сценариите всички континенти, с изключение на Антарктида, биха могли да се обединят около северния полюс след около 200 до 250 милиона години, образувайки нов суперконтинент, наречен „Амасия“. Алтернативно, всички континенти могат да се обединят около екватора след около 250 млн. години - теоретичен суперконтинент, наречен „Аурика“.

В зависимост от това къде се намира континентът спрямо екватора на Земята, той може да окаже огромно влияние върху глобалния климат, което е въпрос, изследван от някои други учени.

В интерес на истината, точното разположение на бъдещия континентален състав на Земята е много трудно да се предвиди - повечето неща, които са отдалечени на стотици милиони години, са трудни за прогнозиране. Но какъвто и да е последващият сценарий, можете да се обзаложите, че предстоят големи промени.

Снимка: Unsplash/Pokéfan95 via Wikimedia Commons (CC0 1.0)

Виж още: Забравете водородните коли, защото Hyundai току-що обяви невидим и безшумен танк със същото гориво