Южнокорейската компания Hyundai Rotem официално стартира разработването на своя основен боен танк от следващо поколение - K3, в координация с Агенцията за развитие на отбраната и Агенцията за технологии и качество в отбраната на страната. К3 трябва да бъде значително подобрен в сравнение с К2 Black Panther. Планира се производството му да започне през 2040 г.

Програмата отбелязва най-амбициозната инициатива на Южна Корея в областта на въоръжението и въвежда промяна на парадигмата в мобилността и оцеляването на бойното поле чрез преминаване към задвижване с водородни горивни клетки.

Философията на дизайна на Hyundai Rotem за K3 отразява промяната в оперативната доктрина на механизираната война. Бъдещите танкове се разработват с хибридна задвижваща система, за да се премахне дизеловият двигател. Ранните варианти ще разполагат с двурежимна водородно-дизелова система, преди да се премине изцяло към горивни клетки, които се очаква да предложат значителни тактически предимства.

Те включват драстично по-ниски акустични и термични следи, което намалява откриваемостта от инфрачервени сензори и акустични системи за наблюдение, като същевременно повишава оперативната издръжливост и мобилност.

„Основният боен танк от следващо поколение надминава всички възможности на днешните MBT, осигурявайки по-ефективна заетост на мисиите с най-новите технологии за бъдещите военни действия“, заявиха по-рано от Hyundai Rotem.

Компанията заяви, че промените на бойното поле изискват по-добра огнева мощ, командване и управление и оцеляване. Това е необходимо за ефективна борба и работа в екип.

Сърцевината на огневата мощ на K3 е 130-милиметрово гладкоцевно оръдие, монтирано на безпилотна кула. Разработена за смъртоносен ефект на далечни разстояния, тази оръдейна система се поддържа от система за управление на огъня с изкуствен интелект, способна за автономно проследяване и поразяване на цели.

Според представителите на компанията системата ще даде възможност за нанасяне на изпреварващ удар и високоскоростно насочване в условията на мрежова бойна среда. В кулата ще се помещават и многоцелеви противотанкови управляеми ракети (ПТУР), осигуряващи обсег на поразяване до 8 км, с режими на насочване както при пряка видимост, така и извън нея.

Дистанционна оръдейна станция, способна да монтира калибри от 12.7 мм до 30 мм, ще допълни защитата на близко разстояние. Оцеляването на екипажа е решено чрез нископрофилен дизайн на корпуса и бронирана вътрешна капсула, побираща трима души екипаж - шофьор, стрелец и командир, изолирани от склада за боеприпаси.

Тази компановка отразява концепциите за безопасност, наблюдавани в съвременните западни проекти, по-специално израелския Merkava и германския KF-51 Panther.

K3 ще използва усъвършенствани технологии за защита. Той ще разполага с насочени инфрачервени противодействия (DIRCM) за спиране на ракети, търсещи топлина, и със система за активна защита (APS) за прихващане на входящи снаряди.

Той ще включва и комплект за заглушаване на дронове за защита от оръжия за наблюдение, което ще спомогне за подобряване на безопасността му при конфликти със силни противници.

Hyundai Rotem също така цели да оборудва танка със стелт геометрия и материали за намаляване на сигнатурата, сравними с полската концепция PL-01. Усъвършенстваната модулна броня, съставена от керамични, композитни и стоманени слоеве, ще осигури мащабируема защита, съобразена с изискванията на мисията. K3 ще разполага и с автономни режими на управление и разгърнати „безпилотни летателни апарати“ за разузнаване и откриване на заплахи.

Ако се окаже успешен, това ще бъде първият в света боен танк, задвижван с водород, който ще постави Южна Корея в челните редици на бронираните войни от следващо поколение.

Снимка: Unsplash/Hyundai

Виж още: Това са цените на ROG Xbox Ally и ROG Xbox Ally X в евро