Хората, които пият кафе сутрин, е по-малко вероятно да умрат от сърдечносъдови заболявания и имат по-нисък общ риск от смърт в сравнение с тези, които пият кафе през целия ден, според проучване, публикувано на 8 януари в European Heart Journal.

Изследването, ръководено от д-р Лу Ци, професор и изтъкнат председател на HCA Regents в Училището по обществено здраве и тропическа медицина на университета Тулейн, изследва потенциалната връзка между времето за консумация на кафе и здравето на сърцето. Д-р Ци обяснява:

"Изследванията досега показват, че пиенето на кафе не повишава риска от сърдечносъдови заболявания и изглежда намалява риска от някои хронични заболявания като диабет тип 2. Имайки предвид ефектите, които кофеинът има върху телата ни, искахме да видим дали времето от деня, когато пиете кафе, има някакво влияние върху здравето на сърцето".

Проучването включва 40 725 възрастни, участващи в Националното проучване на здравето и храненето на САЩ (NHANES) между 1999 и 2018 г. Като част от това проучване участниците бяха запитани за всички храни и напитки, които са консумирали поне един ден, включително дали са пил кафе, колко и кога. Той също така включваше подгрупа от 1463 души, които бяха помолени да попълнят подробен дневник за храна и напитки за цяла седмица.

Изследователите са успели да свържат тази информация с данни на смъртни случаи и причина за смъртта за период от девет до десет години.

Около 36% от хората в проучването са пиели сутрешно кафе (те са пили кафе предимно преди обяд), 16% от хората са пили кафе през целия ден (сутрин, следобед и вечер) и 48% не са пили кафе.

В сравнение с хората, които не пият кафе, пиещите сутрешно кафе са с 16% по-малка вероятност да умрат от каквато и да е причина и 31% е по-малко вероятно да умрат от сърдечносъдови заболявания. Въпреки това няма намаление на риска за пиещите кафе през целия ден в сравнение с тези, които не пият кафе.

Сутрешните ценители на кафето се радват на по-ниските рискове, независимо дали пият умерено (две до три чаши) или много (повече от три чаши). При сутрешните консуматори (една чаша или по-малко) се наблюдава по-малко намаление на риска.

Защо времето от деня би имало значение?

В сутрешните часове обикновено има подчертано увеличение на симпатиковата активност, когато се събуждаме и ставаме от леглото, ефект, който изчезва през деня и достига най-ниското си ниво по време на сън. По този начин е възможно, както посочват авторите, пиенето на кафе следобед или вечер да наруши циркадния ритъм на симпатиковата активност. Наистина много хора, които пият през целия ден, страдат от нарушения на съня. В този контекст е интересно, че кафето изглежда потиска мелатонина, който е важен медиатор, предизвикващ съня в мозъка.

Снимка: Unsplash

Виж още: Илон Мъск обеща поне 500 000 хуманоидни робота през 2027 г.