Учените представиха още едно потенциално обяснение на причините, поради които никога не сме открили признаци на извънземен живот в Космоса - може би живеем в грешната вселена. Нов теоретичен модел, основан на известното уравнение на Дрейк, предполага, че извънземният живот е по-вероятно да се появи в определени паралелни вселени, които потенциално биха могли да съществуват заедно с нашата в безкрайна мултивселена. Ако случаят е такъв, това означава, че не живеем в „оптималната вселена“ за откриване на извънземни цивилизации.
Уравнението на Дрейк е теоретична формула, написана от американския астрофизик Франк Дрейк през 1961 г., за да помогне за справяне с дихотомията между високата вероятност за съществуване на извънземен разум и факта, че нямаме доказателства за такива извънземни - проблем, известен като парадокс на Ферми. Уравнението на Дрейк оценява шансовете за откриване на извънземен живот в Млечния път. То зависи най-вече от броя на звездите в нашата галактика, тъй като извънземните вероятно ще се нуждаят от звезда, за да се появи екзопланета, която да нарекат свой дом, и да осигурят енергията, необходима за тяхната поява и еволюция, въпреки някои теории за обратното.
Но в ново проучване, публикувано в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, изследователите се възползват от тази идея и я екстраполират в мултиверсален мащаб, като изчисляват как разликите в плътността на тъмната енергия - мистериозната сила, която движи разширяването на Вселената - могат да повлияят на това колко звезди могат да се образуват в различни паралелни вселени. Моделът разкрива, че оптималната плътност на тъмната енергия във вселената би позволила до 27% от нетъмната материя да се превърне в звезди. Но в нашата Вселена делът на тази материя, която се превръща в звезди, е 23%, което означава, че има по-малко звезди и в резултат на това по-малко места за поява на извънземни.
Новите открития са напълно хипотетични и предполагат съществуването на мултивселена - теория, която далеч не е доказана. Въпреки това „ще бъде вълнуващо да използваме модела, за да изследваме появата на живот в различни вселени и да видим дали някои фундаментални въпроси, които си задаваме за нашата собствена вселена, трябва да бъдат интерпретирани по нов начин“, казва в друго изявление съавторът на изследването Лукас Ломбризер, космолог от Женевския университет в Швейцария.
Тъмната енергия е неустановена засега субстанция или сила, която действа срещу гравитацията, като кара пространство-времето да се разширява, а не да се свива в себе си. Астрономите смятат, че тъмната енергия съществува, защото разширяването на Вселената се ускорява, но нямат ясна представа какво представлява тя.
Количеството на тази мистериозна енергия в различни паралелни вселени би повлияло на формирането на звезди в тях, като би повлияло на скоростта на космическото разширение: ако една вселена има по-малко тъмна енергия от нашата, тя би могла да се разширява по-бавно, което би намалило образуването на звезди, тъй като би позволило на гравитацията да разруши широкомащабни структури, като звездни купове, галактики или галактически суперкупове. Но ако тъмната енергия в една вселена е повече от нашата, тя би могла да увеличи образуването на звезди чрез по-широко разпръскване на материята и да даде възможност за формиране на повече големи звездообразуващи структури.
Прекалено много тъмна енергия обаче би довела до толкова бързо разширяване на Вселената, че би намалила количеството на образуваните звезди, тъй като би разпръснала материята твърде широко. В резултат на това новият модел изчислява оптималната плътност на тъмната енергия, която би увеличила максимално скоростта на образуване на звезди, която се оказва малко по-висока от плътността, която наблюдаваме в нашата собствена Вселена. Това означава, че интелигентните същества в други вселени може да имат по-голям късмет да се намерят едни други, отколкото ние сме имали при търсенето на извънземни в нашата вселена.
Изследователите също така подозират, че в цялата мултивселена оптималната плътност на тъмната енергия би била по-често срещана, отколкото други възможни конфигурации на мистериозната сила, като например плътността на тъмната енергия в нашата вселена.
Снимка: Unsplash
Виж още: Географските информационни системи: мост между наука, администрация и бизнес