Първият в света дървен сателит, построен от японски изследователи, беше изстрелян в Космоса във вторник като ранен тест за използване на дървесина при изследване на Луната и Марс.
LignoSat, разработен от Университета в Киото и строителната компания Sumitomo Forestry, ще бъде изпратен до Международната космическа станция с мисия на SpaceX, а по-късно ще бъде пуснат в орбита на около 400 км над Земята.
Наречен на латинската дума за „дърво“, LignoSat с размер на длан има за задача да демонстрира космическия потенциал на възобновяемия материал, докато хората изследват възможността за живот в Космоса.
„С дървесина, материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в Космоса завинаги“, казва Такао Дой, астронавт, летял с космическата совалка и изучаващ космическите дейности на човека в университета в Киото.
С 50-годишен план за засаждане на дървета и изграждане на къщи от дърво на Луната и Марс екипът на Дой решава да разработи сертифициран от НАСА дървен сателит, за да докаже, че дървото е материал, подходящ за космически цели.
„В началото на ХХ век самолетите са били изработени от дърво“, казва професорът по лесовъдство от Университета в Киото Коджи Мурата. „Дървен сателит също би трябвало да е осъществим.“
Дървесината е по-издръжлива в Космоса, отколкото на Земята, тъй като няма вода или кислород, които биха я развалили или запалили. Дървеният сателит също така свежда до минимум въздействието върху околната среда в края на живота си, казват изследователите.
Изведените от експлоатация сателити трябва да навлязат отново в атмосферата, за да не се превърнат в космически отпадъци. Конвенционалните метални сателити създават частици алуминиев оксид по време на повторното влизане в атмосферата, но дървените сателити просто ще изгорят с по-малко замърсяване.
„Металните сателити може да бъдат забранени в бъдеще“, прогнозира Дой. „Ако успеем да докажем, че първият ни дървен сателит работи, искаме да го предложим на SpaceX и Илон Мъск.“
След 10-месечен експеримент на борда на Международната космическа станция изследователите установиха, че хоноки - вид магнолия, която произхожда от Япония и традиционно се използва за обвивки на мечове - е най-подходяща за космически кораби. LignoSat е изработен от хоноки, като е използвана традиционна японска занаятчийска техника без винтове или лепило.
След като бъде разгърнат, LignoSat ще остане в орбита в продължение на шест месеца, като електронните компоненти на борда ще измерват как дървото издържа на екстремната среда в Космоса, където температурите варират от -100 до 100 градуса по Целзий на всеки 45 минути, докато обикаля от тъмнина към слънчева светлина.
LignoSat ще измерва и способността на дървесината да намалява въздействието на космическата радиация върху полупроводниците, което я прави полезна за приложения като изграждането на центрове за данни.
Снимка: Unsplash
Виж още: Ето кои Android производители разчитат най-много на чужди дизайни за телефоните си