
Vacheron Constantin току-що пусна властелина на всички часовници Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication-La Première - най-сложния ръчен часовник, произвеждан някога. Може би ще ви трябва наръчник с инструкции, за да го разберете, но ще ви обясним някои от най-важните моменти, които правят този часовник вълнуващ отвъд средите на колекционерите.
Той следва модела Vacheron Constantin Ref. 57260: джобен часовник, пуснат от компанията миналата година, който държеше предишния рекорд като най-сложен часовник, произвеждан някога, и надминава предишните рекорди за най-сложни ръчни часовници, създавани през годините - Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 и Vacheron Constantin Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600.
Необикновеното е не само фактът, че Vacheron Constantin е успяла да направи 41 усложнения, а по-скоро това, че е събрала 1521-те компонента, необходими за направата им, в калибър с размери 36 мм на 10.96 мм и корпус с размери 45 мм на 14.99 мм.
Всичко това е плод на въображението на часовникаря на Vacheron Constantin Жан-Мари Букен, който е само на 44 години. (Celestia от 2017 г., която има 23 усложнения, също е дело на Букен.) За да поставим това в контекст, на обучен часовникар са необходими обикновено 10 години, за да овладее този занаят. От 8-те години, необходими за създаването на Solaria, цяла година беше посветена само на сглобяването на движението. Букен е единственият часовникар, работил по това своеобразно произведение на изкуството, изпипал всичко освен за завършването на механизма.
Този часовник не само има Уестминстърски минутен повторител с карийон - интегриран в турбийона с хронографа и турбийона, - той също така идва с вечен григориански календар, хронограф за части от секундата, индикатор за звезден ден и много други екстри. Само минутният повторител претендира за 7 от общо 13 патента в тази майсторска работа. Накратко, Solaria може да се похвали с всяко едно умопомрачително усложнение, за което можете да се сетите.
Моделът има няколко астрономически функции, но най-забавната е проследяването във времето на небесни наблюдения. Казано по-просто, можете да изберете звезда или небесно тяло, което искате да видите в реалния живот, върху картата на небето на гърба на кутията и след това да активирате хронографа за части от секундата, докато преминете зеления правоъгълен маркер и след това кацнете върху звездата по ваш избор. Зелен триъгълник в центъра на задната част на кутията ще сочи към часа, в който ще се появи в небето от вашето местоположение. На базово ниво това е доста изящен трик, но инженерството му е произведение на изкуството, комбиниращо две различни усложнения за първи път, за нова цел.
Въпреки ултрасложния характер на този часовник, Vacheron Constantin реши не само да го направи по-лесен за носене по размер, но и да улесни техния сервизен отдел. Когато детайлът трябва да бъде изпратен за обслужване или дори реставрация много десетилетия в бъдещето, това ще отнеме доста време поради броя на стрелките, използвани на часовника. Ще трябва също да премахнете циферблата и вечния календар, за да достигнете до механизма, особено до частта с мелодия.
Очаква се цената на един брой от крайно ограничената серия да е поне 10 милиона долара.
Снимка: Unsplash/Vacheron
Виж още: Ако живеем в симулация, това може да е изходният код на нашата вселена