Малка пробойна, открита в слънчевия панел на компактен сателит в орбита около Земята, подчертава сериозността на проблема с орбиталния боклук.

Базираният в Литва производител на сателити NanoAvionics откри дупката с ширина 6 милиметра в кадри, заснети от бордовата камера на неговия спътник MP42, който е в орбита около планетата от април 2022 г. Сателитът засне снимката на 24 октомври.

В изявлението на компанията се казва, че не е ясно дали пробивът е причинен от малко парче космически отломък или от микрометеорит. Фирмата също така не е сигурна кога е станал инцидентът, тъй като бордовата камера не е направила снимка на засегнатия слънчев панел в продължение на 18 месеца преди откриването. Освен това дупката е толкова малка, че не е причинила измерим спад в производството на електроенергия от слънчевия панел.

„Независимо дали този удар е бил от микрометеорит или парче космически боклук, сблъсъкът подчертава необходимостта от отговорни космически операции в орбита и ни кара да се замислим за устойчивостта на сателитите срещу такъв тип събития“, се казва в изявлението на NanoAvionics.

Апаратите на NanoAvionics са миниатюрни. Най-големият сателит в каталога на компанията е 130-килограмовият MP42, засегнат при неотдавнашния сблъсък. По-големите орбитални структури, като например Международната космическа станция, са изложени на по-голям риск от сблъсък.

Това е така, защото в орбита около Земята обикалят множество такива малки фрагменти от космически отпадъци. Европейската космическа агенция (ЕКА) изчислява, че около планетата се движат 130 милиона космически отломки с размер от от 1 мм до 1 см. През 2016 г. един такъв фрагмент проби 40 см дупка в слънчевия панел на спътника на ЕКА за наблюдение на Земята Sentinel 1A. Сблъсъкът засегна генерирането на енергия от космическия апарат, но мисията се възстанови от инцидента.

Снимка: Unsplash/NanoAvionics

Виж още: Xiaomi 14T Pro – металикът отново е на мода (РЕВЮ)