НАСА публикува нов документ, в който се подчертават планираните промени в програмите за изследване на Марс през следващите 20 години.
Този план е изготвен за Програмата за изследване на Марс на Дирекция „Научни мисии“ на НАСА.
Докладът е озаглавен „Разширяване на хоризонтите на науката за Марс: План за устойчива научна програма на Марс - Програма за изследване на Марс 2024 - 2044 г.“ (A Plan for a Sustainable Science Program at Mars - Mars Exploration Program 2024-2044).
В документа са изтъкнати няколко перспективи за „промяна на парадигмата“, за да се отговори допълнително на няколко основни въпроса, които включват:
Как се е развила обитаемостта на Марс в хода на историята на планетата?
Възникнал ли е някога живот на Марс и ако да, съществува ли той днес?
В документа се разглежда и възможността за по-евтини мисии до Марс. Търговските услуги, изследването на Червената планета от хора и международните амбиции за Марс също са посочени като промени в парадигмата.
„НАСА вече не е една от малкото с целенасочени амбиции за изследване на Марс“, се отбелязва в доклада.
„За да остане начело в изследването на Марс, агенцията трябва да възприеме нов, различен модел: способността да изпраща повече - и по-чести - мисии до Марс по достъпен и постижим начин и да го прави, като същевременно развива разнообразие от кадри и ангажира обществеността с възможностите за изследване на Марс“, се посочва в доклада.
Докладът определя „по-евтина мисия“ като мисия на стойност приблизително 100 - 300 млн. долара, без ракетата носител и операциите на мисията. „Стратегическа мисия от среден клас“ се оценява на приблизително 1 - 2 млрд. долара без ракетата носител и операциите по мисията.
Що се отнася до използването на търговски услуги, в доклада се посочва, че съвместното проучване на Марс „чрез нови модели на партньорство с международните, търговските и академичните общности е от съществено значение“. Този тип промяна на парадигмата би имитирал други иновативни решения за публично-частно партньорство, като например начинанията на НАСА за търговски орбитални транспортни услуги и търговски услуги за лунен товар.
Според новия доклад търсенето на живот на Марс продължава да бъде важно начинание.
„Всеки потенциален оазис за настоящ живот или запазване на древен живот вероятно се намира в терени, които в миналото са били по-трудни за достъп“, се казва в документа. „Някои от най-завладяващите пейзажи на Марс например се намират в южното полукълбо, където средната надморска височина на повърхността е възпрепятствала кацането на роботизирани космически апарати с традиционни средства.“
В същото време има и други местности, осигуряващи потенциално благоприятни условия за живот, като например подповърхностните слоеве (включително пещери, подповърхностни ледени отлагания и вулканични среди), където подходящите химически и екологични условия може да са позволили на живота да се закрепи.
Въпреки това, като се има предвид перспективата за стъпване на Марс, Програмата на НАСА за изследване на Марс „разполага с малък прозорец от възможности за търсене на живот в девствена марсианска среда, тъй като изследването с хора може да бъде възможно още в края на 2030 г., след успехите на Луната“.
Снимка: Unsplash/NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Виж още: С новия си SUV YU7 Xiaomi се прицелва в Tesla Model Y