Учени твърдят, че могат да обяснят тъмната материя, като представят частица, която се свързва с пето измерение.

Макар че „изкривеното допълнително измерение“ (warped extra dimension или WED) е запазена марка на популярен физичен модел, представен за първи път през 1999 г., това изследване, публикувано в The European Physical Journal C, е първото, което използва теорията последователно за обяснение на дългогодишния проблем с тъмната материя във физиката на елементарните частици.

Познанията ни за физическата вселена се основават на идеята за тъмната материя, която заема огромното мнозинство от материята във Вселената. Тъмната материя е своеобразен хитчер, който помага на учените да обяснят как работи гравитацията, тъй като много функции биха се разтворили или разпаднали без фактора „х“ на тъмната материя. Въпреки това тъмната материя не нарушава частиците, които виждаме и „усещаме“, което означава, че тя трябва да има и други специални свойства.

„Все още има някои въпроси, които нямат отговор в рамките на стандартния модел на физиката“, обясняват учените от Испания и Германия в своето изследване:

„Един от най-значимите примери е така нареченият проблем с йерархията, въпросът защо Хигс бозонът е много по-лек от характерната скала на гравитацията. Стандартният модел на физиката не може да побере някои други наблюдавани явления. Един от най-ярките примери е съществуването на тъмна материя.“

Изследването се опитва да обясни наличието на тъмна материя с помощта на модела WED. Учените са изследвали фермионни маси, които според тях могат да се предават в петото измерение чрез портали, създавайки реликти от тъмна материя и „фермионна тъмна материя“ в рамките на петото измерение.

Възможно ли е фермони, пътуващи през измеренията, да обяснят поне част от тъмната материя, която учените досега не са успели да наблюдават? „Знаем, че в стандартния модел на физиката няма реален кандидат за тъмна материя“, казват учените, „така че още този факт изисква наличието на нова физика“.

По принцип ключов елемент от математиката създава обемни маси от фермиони, които се проявяват в така нареченото петоизмерно изкривено пространство. Този джобен „тъмен сектор“ е един от възможните начини да се обясни огромното количество тъмна материя, което досега се е изплъзвало от откриване с помощта на всички традиционни измервания, предназначени за стандартния модел на физиката. Фермионите, заклещени през портала на изкривеното пето измерение, биха могли да „действат“ като тъмна материя.

Как бихме могли да наблюдаваме този вид тъмна материя, за да я потвърдим? Към днешна дата това е проблемът на много различни теории за тъмната материя. Но всичко, което би било необходимо, за да се идентифицира фермионната тъмна материя в изкривено пето измерение, е подходящият вид детектор на гравитационни вълни - нещо, което става все по-разпространено по света.

Снимка: Unsplash

Виж още: AI агенти могат да бъдат манипулирани да издадат вашия криптопортфейл