Революционно изследване на Университета на Колорадо в Боулдър подкрепя убедително теорията за Земята като снежната топка - хипотеза, според която някога Земята е била изцяло замръзнала и е стигала до екватора.
Изследването, основано на анализи на древни скални образувания в Скалистите планини в Колорадо, представя едни от най-силните доказателства, че преди 720-635 милиона години огромни ледници са покривали голяма част от планетата. Изследователите смятат, че това интензивно заледяване, което е превърнало Земята в „замръзнала снежна топка“, е оказало значително влияние върху ранния живот, като потенциално е катализирало условията, необходими за развитието на многоклетъчни организми, когато ледът в крайна сметка се е разтопил.
Изследването е посветено на пясъчниците Тава, характерни скални образувания, които се намират в планината Фронт рейндж в американския щат Колорадо и датират от стотици милиони години. С помощта на лазерна аблационна масспектрометрия- прецизен метод за датиране, при който с помощта на лазерна технология се освобождават атоми от минерали - изследователите установяват, че тези скали са били изтласкани под земята от тежестта на ледниците преди около 690-660 милиона години. Този период съвпада с времето на Снежната топка на Земята, по време на която температурите на Земята са се понижили драстично, което е довело до разстилането на дебели ледени покривки по континентите.
„Това изследване представя първите физически доказателства, че "Снежната топка Земя" е достигнала до сърцето на континентите на екватора“, казва Лиъм Кортни-Дейвис, водещ автор на изследването.
Кортни-Дейвис и екипът му смятат, че местоположението на Колорадо в древния суперконтинент Лаврентия, разположен по това време близо до екватора, осигурява уникален прозорец към този период на екстремно глобално застудяване. Ако ледниците наистина са се образували тук, върху някогашната екваториална земя, то те вероятно са обхващали цялото земно кълбо. Това би придало значителна достоверност на теорията за Земята на снежната топка, предполагаща, че земната повърхност е била не просто частично замръзнала, а изцяло покрита с лед, създавайки свят, значително различен от този, който познаваме днес.
Смята се, че това интензивно заледяване е оказало огромно влияние върху климата, атмосферата и дори върху развитието на живота на Земята. Теорията за Земята на снежната топка, предложена за първи път от геолога Джоузеф Киршвинк през 1992 г., предполага, че планетата е преминала през бързи климатични промени, които са предизвикали екстремно застудяване, образувайки ледени покривки, покрили Земята от полюс до полюс. Изследователите изказват предположението, че тази ледена трансформация може да е създала стресовите фактори на околната среда, необходими на живота да се адаптира и развие. Според Кортни-Дейвис, климатът се развива, а животът се развива заедно с него. Всички тези неща са се случили по време на "катаклизмите на Снежната топка".
С бавното повишаване на температурата на Земята и отдръпването на ледниците условията може да са станали по-благоприятни за появата на сложни форми на живот в океаните и други новоразмразени среди. Този период на интензивни промени в околната среда може да е положил основите на първите многоклетъчни организми, отбелязвайки повратна точка в еволюцията на живота. Разбирането на тази връзка между климата и ранния живот е от решаващо значение, тъй като тя предлага прозрения за това как животът на Земята се е развивал заедно с драматичните промени в околната среда, а понякога и в отговор на тях.
Пясъчниците Тава в Колорадо се превърнаха в безценен източник за потвърждаване на аспектите на Земята на снежната топка, но изследователите са нетърпеливи да разширят своите открития. Екипът смята, че подобни геоложки характеристики може да съществуват и в други части на Северна Америка и извън нея, предоставяйки допълнителни улики за това древно глобално застудяване. Ако образувания като пясъчниците от Тава бъдат открити и на други места, това ще помогне на геолозите да изградят по-цялостна представа за въздействието на Снежната топка Земя и ще потвърди допълнително теорията, че ледниците са покрили цялата планета.
Това проучване не само допълва нарастващия брой доказателства за съществуването на "Земята като снежната топка", но и подчертава значението на геоложките изследвания за разкриване на историята на климата на планетата. Работата, извършена върху пясъчниците от Тава, отваря нови врати за разбиране на дълбокото минало на Земята, като предполага, че ако ледниците са могли да се образуват близо до екватора, те вероятно са покривали голяма част от земното кълбо. Докато геолозите продължават да изследват, всяко откритие допринася за по-цялостния разказ за климатичната еволюция на Земята и нейното дълбоко въздействие върху живота.
Снимка: Unsplash
Виж още: Исландия може да получи слънчева енергия от Космоса през 2030 година