Kоледа наближава и е време за подаръци! Приготвили сме ви поредица от бързи за преглеждане и полезни за ползване технологични гайдове, които да ви помогнат с пазаруването. Не само за празниците, но и изобщо. Вижте кои са най-готините продукти на пазара в момента, придружени от съвети, за да разберете кое е новото, ненужното и наистина важното днес, и как да различите истински добрите предложения. Придружени от ориентировъчни цени за ваше удобство.

От години насам потребителите хвърляме стотици, а понякога и хиляди левове, за да се сдобием с хардуер, на който да изживеем любимите си игри по най-добрия начин. Сега обаче софтуерът трябва да навакса след хардуера, заради… мониторите.

Последният писък на модата тук са ултрашироките екрани и… HDR! И оттук се появяват двата основни софтуерни проблема. Първо, в момента просто не съществува достатъчно HDR съдържание за PC: HDR видеото в YouTube и стрийминг услуги като Neflix е крайно ограничено, а игрите с поддръжка на HDR се броят на пръстите на едната ръка. Всички подробности за HDR при мониторите може да прочетете тук. И второ, нестандартно широките резолюции (като 21:9 и 32:9) изкараха наяве изненадващи спънки - нито един филмов формат не ги поддържа, а създателите на някои състезателни игри отказват да ги имплементират заради нечестното предимство, което по-широкото поле на видимост дава на геймърите.

SDR vs. HDR сравнение от презентация на AMD.

Междувременно производителите на монитори продължават с пълна сила войната си за най-висока честота на опресняване. И благодарение на тази бясна надпревара днес можем да намерим наистина великолепни геймърски екрани с между 100 и 240 Hz честота на опресняване на изненадващо достъпни цени.

Какво точно трябва да търсим, когато става въпрос за гейминг монитори? Ключовата характеристика продължава да бъде честотата на опресняване, и при ултра широките, и при стандартните екрани. Тя ви осигурява възможно най-плавно изобразено движение. Препоръчителният минимум е 100 Hz, независимо от вида на панела - TN, IPS или VA. TN (twisted nematic) панелите продължават да предоставят най-високата честота на опресняване (до 240 Hz) и най-бързото време за реакция, но цветопредаването им не е особено щедро, а ъглите на видимост са доста ограничени. IPS (in-plane switching) като че ли се превръща в новия стандарт, като предоставя освен добра честота на опресняване, широки ъгли на видимост и точни, реалистични и ярки цветова. VA (vertical aligment) панелите от своя страна идват с най-доброто контрастно съотношение и чудесно цветопредаване, но ъглите на видимост отново се явяват малък проблем.

Сравнение между трите типа панели. Източник: Reddit

Друга особено важна черта е високата ергономичност на стойката, за да си осигурите максимален комфорт. Колкото до размера на екрана - тук трябва да съобразите няколко фактора. Големите диагонали са чудесни, стига да имате нужния хардуер и пространство. Ако имате малко бюро, то няма смисъл да взимате 30+ инчов дисплей. Ако нямате високо производителен хардуер, с който да подкарате всяка игра на максимални графики на гигантския си монитор с висока резолюция, също няма смисъл да скачате на 4К моделите. 24-инчовите FHD (1080p) монитори продължават да бъдат златната среда в сегмента.

Накрая ще спомена anti-tearing технологиите, които предотвратяват накъсванията в картината и правят изобразяването на движение още по-гладко. За използващите графичен процесор на Nvidia технологията е G-Sync, а за потребителите на AMD Radeon - FreeSync. И в двата случая получавате забележимо подобрение в картината. И в двата случая наличието на технологията ще натежи на цената. Особено ако искате G-Sync.

А сега да преминем към моделите:

BenQ XR3501
1200 лв.

 

BenQ е един от най-утвърдените брандове при геймърските монитори, особено стане ли въпрос за перфектен модел за електронни спортове. Е, този 35-инчов ултра широк извит гигант идва с очакваното от компанията високо качество, QHD резолюция и е създаден специално за почитателите на рейсърите. Ще намерите още 144 Hz честота на опресняване и богати възможности за настройка, включително 20 нива на цветова наситеност.

Acer Predator Z35
1800 лв. 

 

С футуристичния си червено-черен дизайн, който се превърна в запазена марка на серията Predator, този ултра широк 35-инчов извит дисплей идва с G-Sync технологията на Nvidia за превенция от накъсвания на картината, 200 Hz честота на опресняване и 100% покритие на sRGB цветовото пространство.

Dell S2716DG
1300 лв. от Desktop.bg

С класически размер и диагонал от 27", резолюция с класическото съотношение 16:9 и класически дизайн, дори няма да предположите, че този монитор има всичко необходимо за геймъра. Сред характеристиките му са G-Sync anti-tearing технологията на Nvidia , 144 Hz честота на опресняване, високоергономична стойка и QHD резолюция. И е перфектен ако сте почитател на електронните спортове.

Asus ROG Swift PG348Q
2500 лв.

G-Sync флагманът идва на цена от 

34-инчовият топ модел на Asus може да идва на солена цена, но я иска с право. QHD резолюция, честота на опресняване, чиято скорост може да овърклокнете до 240 Hz, и G-Sync anti-tearing технологията на Nvidia. И нещата не приключват до тук. Извития екран има TÜV Rheinland за качество, а стойката, освен висока ергономичност, идва и с вградени LED светлини, за да е още по-ефектен престоя на този модел на бюрото ви.

Samsung CHG 90

Ако още не сте чули за този извънземен модел... Всъщност, няма как да не сте чули за него ако следите редовно сайта ни или се интересувате от гейминг техника по принцип. Повярвайте ми, нищо не е същото, след като веднъж поиграете на този 49“ монитор. Говоря от личен опит, за който може да прочетете тук. Той използва QLED технологията на Samsung, позната от телевизорите на компания. Оборудван е с VA матрица, осигуряваща перфектен контраст. Има и великолепно цветопредаване, HDR сертификация, AMD Free Sync anti-tearing технология и 144 Hz честота на опресняване. Този монитор е мечтата за всеки геймър и мултитаскинг манияк.

Масивният модел впечатлява с размерите си и истински атрактивната си визия, крещяща повече „класа“, отколкото „гейминг“. А извитият 49-инчов екран просто обгръща погледа ви, запълвайки на 95% зрителното ви поле. Резолюцията пък е в нестандартното съотношение на страните от 32:9.

BenQ ZOWIE XL2411
600 лв. от Vali Computers

Ултра широките екрани може да са най-големият хит, но все още има място и за по-малките им събратя. Това достъпно 24" предложение идва с Full HD резолюция и нужната на всеки геймър честота на опресняване от 144 Hz. Той е перфектен за всеки почитател на електронните спортове, като за гладко изглеждащ екшън помага технологията Dynamic Action Sync. За ваше удобство той има предварително настроени гейминг режими за различни жанрове и високо ергономична стойка.

LG 34UC79G
1000 лв. от партнорите на LG

Модел, който докарва всичките страхотни функции на скъпите ултра широки дисплеи на доста по-достъпна цена. Пожертвана е единствено високата резолюция. Тук тя е Full HD, в съотношение 21:9. Но по-малката наситеност на пикселите е компенсирана със страхотни цветове, осигурени от IPS панела. Честотата на опресняване е 144 Hz, а за гладко протичащ екшън имате на разположение Free Sync anti-tearing технологията на AMD.

Този 34-инчов модел доказва, че не ви е нужна висока наситеност на пикселите, за да имате перфектно гейминг изживяване с богата на детайл картина. Той е личният ми избор за годината. За всички подробности защо - вижте нашето подробно (видео) ревю.

LG 34UC89G
1700 лв. от партньорите на LG

Изкарайте най-доброто от всяка една игра с този 34-инчов ултра широк екран, идващ с резолюция в съотношение 21:9, G-Sync и 144 Hz честота на опресняване. Добавете към това извит IPS панел и специализирани технологии като Game Mode и Black Stabilizer, и става ясно защо той е тазгодишният флагман на LG.

Тук функцията Black Stabilizer е още по-добре оптимизиран от в предходни модели. Дори при най-големите стойности на изсветляване на тъмните зони в игра, черното не изглежда сиво. А Dynamic Action Sync се грижи за гладко предаване на екшъна дори когато не се възползвате от G-Sync.