Идват зимните празници. И с тях повечко свободно време, голяма част от което ще прекарате вкъщи – вероятно пред екрана на любимото си РС.
Както често става в такива случаи, колкото повече се наслаждавате на незаменимата му компания, толкова повече дребни, но досадни неща, свързани с него, ще ви се набиват в очи и ще започват да ви дразнят. Подробности, които в забързаното си ежедневие сте пропуснали или просто сте пренебрегнали, като например леко помътнелите цветове на дисплея му, шума, който издава някой от вентилаторите му, зацапаната му клавиатура.

Всички тези проблеми за щастие са лесни за отстраняване и обикновено за да ги решите, имате нужда само от малко усилия и свободно време. А както казахме в началото – празници са! Свободно време колкото щеш! Така че да се захващаме!

Приведете го в приличен вид!

Ако компютърът ви е понатрупал стаж и е постоянно, винаги с вас, той вероятно се е позацапал и има нужда от леко освежаване. Лаптопите са най-честите претенденти за една такава бърза операция. Първо почистете клавиатурата им с флакон с въздух под налягане. Ако нямате такъв подръка – винаги можете да използвате гумена круша с която да издухате по леките и твърди частици от тесните улейчета между клавишите.
Ако обаче си имате работа с наслоена мръсотия, от помощ ще са ви няколко обикновени клечки за уши и малко медицински спирт. Първо минете веднъж между всички клавиши, а след това втори път, за да оберете дори и най-упоритите замърсявания.

 

Следващата стъпка е дисплеят. Имайте предвид, че съвременните LCD екрани може да изглеждат устойчиви (особено тези със сензорна повърхност), но все пак са доста крехки парчета хардуер. Така че, когато ги почиствате, не прилагайте прекалено голям натиск, защото има опасност да причините изгаряне на някой от пикселите им.
За да почистите максимално добре прашната повърхност на един LCD дисплей, най-добре е да заложите на специална микрофибърна кърпа. Тя е изработена от особен вид текстил, който не пуска мъхчета, които иначе ще останат върху електростатичната повърхност на екрана и на финала той може да се окаже дори по-прашен, отколкото преди да започнете да го бършете.
Ако по дисплея има наслоена мръсотия, първо е добре да я зачистите със смес от обикновен домашен бял оцет и вода в съотношение 1:1 и след това да подсушите с микрофибърна кърпа.

При всички случаи, преди да пристъпите към почистване на вашето РС, трябва да го изгасите и изключите от мрежата.

Калибрирайте монитора му

Удивително е колко малко хора се възползват от тази опция, вградена в Windows и OS X, при условие че тя може драстично да подобри качеството на визията, която мониторът на един компютър предлага.
Инструментът за калибиране в Windows ще откриете в Display Control Panel, а в OS X в Display – System Preferences.

Самата процедура отнема буквално няколко минути, а резултатите могат да са много впечатляващи.

Подобрете звука му

Понякога не е нужно да похарчите стотици левове за нова аудио система за вашето РС само за да получите същия или по-лош звук от него. Дори говорителите, с които разполагате, биха могли да ви свършат по-добра работа, ако обърнете внимание на няколко прости неща.

 


Първо проверете дали колоните, включени към компютъра, се намират на нивото на ушите ви. Това е просто правило, но изумително много хора не го спазват и се чудят защо не са доволни от аудио качеството, което получават. Ако разполагате с многоканална аудио система, уверете се, че всички нейни части са калибрирани правилно – разпределение на ниски и високи тонове, балансиран бас. За целта ще трябва да се справите със софтуерния контрол, който управлява звуковата ви карта. Добре е преди това да проверите и дали всяка от колоните в системата е свързана правилно.

Ъпгрейд на работното място

Замисляли ли сте се, че дискомфортът, който чувствате, докато работите с вашето РС, може да не се дължи на проблеми, свързани с него, а на факта, че не сте седнали по подходящ начин? Обърнете повече внимание на ергономията на работното място, което използвате: намира ли се компютърният монитор на нивото на очите ви? Удобно ли се чувстват китките и ръцете ви, когато използвате активно мишката и клавиатурата? Столът, на който седите, натоварва ли тялото ви?
Това са привидно дребни, но всъщност много важни елементи, които имат огромно значение, ако прекарвате по 6-8-10 и повече часа на ден пред вашето РС.

Мислете безжично

Когато първите РС периферни устройства без кабел започнаха да се появяват на пазара, те имаха два големи минуса: бяха чувствително по-скъпи от аналогичните модели от по-класически тип и не се справяха особено добре със задълженията си. Първите безжични мишки например имаха толкова сериозен лаг (забавяне), че никой уважаващ себе си геймър не би използвал подобен модел.

 



Днес обаче вече нещата отдавна не стоят по този начин и е направо престъпление да прекарвате дните си пред компютъра, оплетени в грозно кълбо от най-разнообразни кабели. Разликите в цените вече не са толкова плашещи и реално няма основание да не заложите поне на безжична клавиатура и мишка, а защо не на безжични аудио говорители или слушалки.

Спрете досадния шум

Истината е, че поради специфичния метод за въздушно охлаждане, който всички съвременни РС използват, те са истински магнит за домашен прах. Всъщност циркулацията на въздушния поток вътре в корпуса на компютъра го превръща буквално в прахосмукачка и ако не го почиствате периодично, последиците за неговия хардуер могат да бъдат пагубни.

Ярък външен признак, че вашият компютър се нуждае от спешно обезпрашаване, е високият пронизителен звук, който един или няколко от активните му вътрешни вентилатори започват да издават. Почистването им е относително лесна процедура, но ако не сте отваряли кутията на РС-то си преди, ще е добре да потърсите в интернет по-подробно описание, как точно се извършва това, и да следвате внимателно указанията.

 



С двойна сила това се отнася за почистване вътрешността на един лаптоп. За щастие почти всички големи производители имат много детайлни, добре онагледени (в това число и с видеоматериали) ръководства за почистване – просто трябва да се поровите малко в уеб и да ги откриете в официалния сайт за поддръжка или в YouTube.

Овърклок?

Тази операция напоследък е широко използван метод за „безплатно” повишаване производителността на компютъра ви, но съветът ни е да не прибягвате до нея, ако не знаете в какво точно се заключава тя и как се извършва безопасно.
Все пак, ако сте относително напреднал потребител, с малко четене в интернет ще можете лесно да повишите тактовата честота на централния и/или графичния си процесор, а резултатите от това могат да ви изненадат.

Разчистете!

Винаги е добра идея да огледате какво има по твърдия диск на вашето РС и да разчистите излишния, натрупал се през годината софтуерен боклук. За целта дори не е нужно да търсите специализирани програми – дори бърз скан с вградения Disk Cleanup инструмент на Windows ще е едно добро начало.

Можете също така да отворите списъка с инсталирани приложения от Control Panel – Programs and Features и да ги сортирате по размер. Така че вижте дали случайно нямате някоя тромава, голяма и тежка програма, която не използвате, но тя си стои кротко на диска ви и „яде” от свободния му капацитет. Често най-вероятните подобни кандидати за незабавно изтриване са различни игри, които вече сте превъртели, но сте пропуснали да деинсталирате.

Тагове: