Обичайно краят на годината не е време за технологични анонси. Но „обичайно” напоследък не е любима дума за AMD. През изминалата 2011 съвместното сътрудничество на микропроцесорния гигант и един от лидерите на пазара за графични решения роди някои доста противоречиви нови идеи и концепции.
Старта на новата генерация чипове с кодово име Bulldozer например беше посрещната със смесени чувства от феновете на компанията, тъй като те бяха едновременно дългоочаквани и... малко разочароващи.
Успоредно с това GPU клонът на AMD продължи да радва почитателите си с евтини и мощни продукти, но и там нещата не бяха безоблачни, тъй като тенденцията love the hardware – hate the drivers за съжаление се запази. С особена сила важеше това за Catalyst поделението, занимаващо се с разработка на така наречените Application Profiles – жизненонеобходим софтуерен компонент за всички притежатели на две и повече Radeon карти, свързани в CrossFire конфигурация.
Серията издънки в това отношение беше, меко казано, неприятна и беше свързана най-вече с липсата на CF поддръжка за редица големи PC заглавия в деня на премиерата им и непосредствено след нея, като новият The Elder Scrolls V: Skyrim и The Witcher II: Assassin’s of Kings са само два изолирани, но ярки примера.
За AMD 2011 беше година на устойчиви успехи, но и на разочарования. Не е чудно, че в самия й край компанията се нуждаеше от позитивен ход, от нещо, което да закрепи поразклатената й репутация. Това решение се оказа анонсът на новата Tahiti генерация чипове от фамилията Southern Islands.
За Tahiti накратко
Макар да изглежда като поредната логична стъпка напред, новото Radeon 7900 поколение всъщност е много важна крачка за графичното поделение на AMD. Преди компанията официално да разкрие подробности относно Southern Islands, злите езици твърдяха, че чиповете от уж „ново” поколение всъщност ще са доработка на флагманските графични ядра от предходна генерация - HD 6900 (Cayman).
В крайна сметка обаче Tahiti серията разсея всякакви съмнения по отношение характера на новите видео процесори и ясно показа, че говорим за принципно нова архитектура, която, макар и еволюционно базирана на идеите, които видяхме в Northern Islands, предлага доволно много новости.
Основното, разбира се, е преходът към нов производствен процес – 28-нанометров, което гарантира две неща: по-високи тактови честоти на ядрата и успоредно с това понижена енергийна консумация (колко точно, ще видим след малко).
Новост е и пълноценната поддръжка на PCI Express Gen 3 шина, предлагаща (поне на теория) удвоен пропускателен капацитет спрямо предходното, второ поколение. В цифри това означава пиков пренос на данни със скорост 32 GB/s!
По отношение на консумацията AMD са подходили с особено внимание, комбинирайки принципно по-икономичният си 28 nm чип с нова технология за енергоспестяване, наречена ZeroCore. Благодарение на нея, когато системата ви се намира в десктоп режим (т.е. с нея се извършват рутинни задачи, като уеб сърфиране, работа с офис документи или просто се намира в покой), всички модули на графичното ядро, свързани с 3D и мултимедийни изчисления се изключват. Така, докато през 2008 при 55-нанометровите видео ядра консумацията в покой беше около 90 вата, при 40-нанометровите – около 20 вата, при ядрата Tahiti тя е едва около 2.7 вата.
Друга новост в Southern Islands фамилията е поддръжката на технологията Eyefinity, версия 2.0. Макар че за повечето съвременни потребители използването на повече от един монитор на едно РС все още изглежда като екзотика, тази екстра има доста практични (и недотам практични) приложения. Всъщност, както ще видите след малко, новият AMD графичен флагман Radeon HD 7970 e толкова мощно решение, че придобива смисъл именно в Eyefinity резолюции от ранга на 5040 x 1050 или 5670 x 1200 пиксела.
На финала 7900 генерацията предлага поддръжка и на новата ревизия на DirectX – 11.1, която ще се появи заедно със старта на следващия Windows 8.
Radeon HD 7970 по същество
Тъй като официалният (макар и по него време хартиен анонс) на Tahiti се състоя още в края на декември миналата година, шансът да сте чули или прочели нещо за модела HD 7970 вероятно е доста голям. Ако е така, няма как да ви е убягнал фактът, че за момента това е най-бързата солова видеокарта на планетата.
Иначе казано, до появата на новите Kepler ядра на Nvidia, които евентуално биха могли да оспорят лидерската позиция на новия AMD шампион, всеки, който иска да притежава върхово видео решение в системата си, има един-единствен вариант за избор – Radeon HD 7970.
Tази видеокарта е такъв необуздан звяр, че използването й за игра в разделителна способност от ранга на Full HD (1920 x 1080 пиксела), която преди излизането й се възприемаше като своеобразен предел за playable резолюциите, изглежда като подценяване на изчислителната мощ, която тя предлага.
Всеки запален РС геймър ще ви каже, че за максимално комфортна игра броят кадри за секунда, които трябва да изстискате от хардуера си при избраните от вас настройки, следва да бъде над 40. Ако говорим за 60 (и повече) кадъра при максимални настройки и най-високата възможна резолюция за дисплея ви, то значи става дума за Светия Граал на гейминга – РС система, способна да осигури върхово игрално преживяване в конкретното заглавие.
Въоръжени с това условие, да погледнем набързо как се представя новият Radeon HD 7970.
Като база за сравнение на резултатите му съзнателно сме използвали не една, а две карти в CrossFire конфигурация – в случая чифт HD 6850-ки – решение, което ще обясним след малко.
Първо тестовата система накратко:
Дънна платка | ASRock 890FX Deluxe3 |
Процесор | Phenom II X4 980 BE |
Видеокарта | 2 х Radeon HD 6850 / 1 х Radeon HD 7970 |
Памет | 3x2 GB DDR3 1333 MHz Corsair |
Операционна система | Windows 7 x64 |
Стартираме с традиционния 3D Mark 11. Тъй като тук става дума за синтетичен тест, вариацията в резултатите не е толкова голяма, колкото може да се очаква – в режим Extreme (максимално високи настройки) чифтът HD 6850 карти отбелязва 2152 точки, а 7970 се „разписва” с 2752.
Преднината му не е голяма, но да не забравяме, че говорим за соло графичен чип, противопоставен на две видео ядра!
Следващият синтетичен тест – доста тежкият Unigine. Отново са избрани максимални настройки, в това число и Extreme ниво на тесалация.
852 точки и 33.8 кадъра в секунда за двойката 6850 карти и 863 (34.3 fps) за самотния шампион 7970. Отново сравнително скромна преднина за Tahiti ядрото, но да припомним – в случая съотношението е две на едно.
Очевидно синтетиката не може да даде достатъчно добра представа за истинската мощ на новия Radeon, затова преминаваме към реални гейм заглавия.
Спрели сме се „скромно” на две – Batman: Arkham City в Direct X 11 режим и Crysis 2 (DX11 плюс пакета High Res Textures). И в двете заглавия избрахме максимално достъпните настройки при Full HD резолюция.
Ето и резултатите: в Batman средният брой кадри за секунда на двойката 6850 карти е 47, а 7970 просто смазва с цели 86 fps.
В Crysis 2 ситуацията е почти същата: малко над 30 fps за CrossFire конфигурацията и почти 60 кадъра в секунда за 7970.
И за трети път подчертаваме, че става въпрос за солово графично решение, противопоставено на система от две видеокарти.
Анализ на резултатите и изводи
Гледайки постигнатото от Radeon HD 7970 във Full HD резолюция, човек няма как да не започне да мечтае за близкото (или недотам близко бъдеще), когато новите 4K дисплеи ще станат масови и 1080р ще остане в историята. На всички ни беше ясно, че беше въпрос на време РС хардуерът да изпревари установените HD стандарти в сферата на дисплеите и тв екраните, и появата на Radeon HD 7970 е първият знак, че този момент почти е настъпил.
Казваме „почти”, защото наред с купчината добри новини, свързани с тази карта, до момента не сме споменали нищо и за дежурната „лоша новина”. Тя една, но за сметка на това доста голяма и неприятна. Естествено става дума за цената на 7970.
Към момента на написване на този материал 7970-базирани видеокарти вече се предлагат у нас, но за да се сдобиете с тях, ще трябва да се разделите с между 1100 и 1300 лв. – цена, която обикновено средностатистическият потребител е склонен да заплати, но за цяла РС конфигурация заедно с монитора.
Иначе казано, с Radeon HD 7970, AMD доказаха очевидното – че могат да създадат дяволски бърза (но и дяволски скъпа) видеокарта.
В тяхна защита трябва да кажем, че поначало върхови решение като Tahiti никога не са били прицелени в масовия сегмент от пазара. Те са така наречените „имиджови продукти”, демонстриращи най-доброто, на което е способна една нова генерация графични чипове.
Оттам надолу – в задаващите се мейнстрийм фамилии Pitcairn (серия Radeon HD 7800) и Verde (серия Radeon HD 7700), компанията ще търси най-правилния и точен баланс между цена, характеристики и бързодействие.
Предвид факта, че следващият представител на флагманската Tahiti серия – задаващият се HD 7950, ще е позициониран доста по-разумно от ценова гледна точка (около 400 евро препоръчителна цена), спокойно можем да предположим, че когато се появят в рамките на 2012 година, генерациите 7800 и 7700 ще са потенциални бестселъри. Особено като имате предвид, че заради новата си производствена технология новите ядра ще са доста апетитна хапка и за любителите на овърклока.