Ревютата на поредния модел iPhone обикновено са трудни, а на "s" итерация — още по-трудни. Медийният и потребителски интерес към продуктите на Apple не оставя почти нищо скрито още преди анонса, а какво остава за няколко седмици след началото на продажбите.

В този ред на мисли, сигурен съм, че вече знаете всичко, което ще прочетете в долния текст, което само може да ме прави по-щастлив, че ще го прочетете. iPhone 5s е най-добрият iPhone, създаван някога, също като всеки свой предшественик.

Устройството носи повече новости и подобрения в сравнение с всеки "s" модел досега и, макар да не е особено смислен ъпгрейд за притежателите на 5, би бил чудесно обновление за тези, които все още имат 4 или 4s.

 

Видео

Дизайн и изработка

iPhone 5s е почти неразличим от iPhone 5, особено ако разглеждате бялата (silver) версия. Тъмният модел обаче се нарича New Space Gray и е доста по-светъл от черния iPhone 5. Очаквах новата цветова схема да не ми допадне, но само няколко минути бяха достатъчни, за да се влюбя в нея и да не мога да погледна iPhone 5 със същия поглед. Почти черният метален заден панел на по-стария модел изглежда зеленикав на фона на съвършено неутралния iPhone 5s. От гледна точка на здравина, Джони Айв се е погрижил за един от основите проблеми на красивия, но нежен iPhone 5.

Ръбовете се драскат и вдлъбват много по-трудно, а гърбът е с една идея по-здрав. Като цяло прецизността при изработка е още по-добра — бутоните на профилите са по-стабилни и не се поклащат дори с част от милиметъра, а Home бутонът, където е позициониран и Touch ID сензорът, е много по-мек и плавен. Липсва металният пръстен около камерата, което, поне според мен, е добре дошла промяна.

Обобщено: iPhone 5s взема най-доброто от своя предшественик и го надгражда. За поредна година iPhone е един от най-прецизно изработените смартфони на пазара и е сравним с бижу или скъп часовник.

 

Повече за хардуера и производителността на iPhone 5s – на следващата страница.

Хардуер и производителност

iPhone 5s разчита на новия чип на Apple, A7, който откриваме и в iPad Air и новия iPad mini с Retina дисплей. Бенчмарковете, сравняващи производителност между Android и iOS, не са особено коректни, но повечето от тях са обединени около резултата, че A7 е най-бързия чип на пазара към момента, изпреварвайки дори Snapdragon 800 по някои показатели, макар да е двуядрен.

A7 е първият 64-битов мобилен процесор и това определено се усеща при работа с оптимизирани за архитектурата приложения. Към момента те не са много, но тенденцията за оптимизиране вече е силна. RAM паметта е 1 GB, което изглежда малко в Android света, но под iOS е напълно достатъчно за перфектен мултитаскинг.

iPhone 5s работи съвършено бързо, но бих могъл да кажа това и за iPhone 5 и iPhone 5c. В ежедневни ситуации разликата е пренебрежима. Най-много време печелим при зареждане на по-тежки игри, но, дори тогава, единствено разликата в скоростта не оправдава ъпгрейда от 5.

Графичната мощ също е значително по-висока и това си личи в игри като Infinity Blade III. Заедно с A7 Apple внедрява и моушън ко-процесора M7, който следи движенията ви през цялото време и съхранява данните за активността. Именно затова бе фрустриращо, когато свалих M7-поддържащо приложение и установих, че то вече разполага с данни за няколко дни назад. M7 позволява по-прецизна и енергийно ефективна работа на фитнес приложения и е добре дошла новост, за чието съществуване повечето потребители изобщо няма да разберат. Животът на батерията е сравним с този на iPhone 5. 5s е един от по-издръжливите смартфони на пазара и спокойно се справя с пълен ден активна употреба. При по-пасивни обстоятелства може да ви служи и два дни между две зареждания.

Обобщено: Също като предшествениците си, iPhone 5s е изключително бърз и стабилен, което е логично, имайки предвид, че софтуерът и хардуерът се разработват от една компания.

 

iOS 7

Писали сме за iOS 7 редица пъти както в сайта, така и в списанието. Тук може да научите повече за платформата като цяло. iPhone 5s се справя с нея също като iPhone 5. Работата е плавна и бърза, но все още откривам някои малки особености, които не са особено интуитивни или при които липсва постоянство. Изглежда масовият потребител свиква с iOS 7 по-успешно, отколкото някои анализатори и интерфейсни експерти очакваха, но това не променя факта, че кривата на свикване е с поне една идея по-стръмна.

Прочетете повече за Touch ID на следващата страница.

Touch ID

Възможността, на която Apple набляга най-силно, е Touch ID.

Биометричният сензор е вграден в Home бутона и не изисква приплъзване на пръста, което е удобно. След като активирате Touch ID, трябва да "научите" софтуера. Това отнема около минута на пръст и изисква два различни захвата. Биометричните данни се пазят в специална секция на чипа A7 и не се изпращат нито към други приложения, нито към iCloud. Имате възможност да добавите до пет пръста, като не е задължително всички да са ваши — може да осигурите достъп за членове на семейството си.

Touch ID е най-удобният и добре работещ биометричен сензор, който съм пробвал, но това не променя факта, че наличието му не променя крайното изживяване особено. След няколко дни умишлено плавно отключване с пръст, просто продължих да отключвам 5s така, забравяйки за наличието на сензора. Всъщност, може би точно това е индикация за добре работеща технология.

Към момента Touch ID работи единствено за отключване и вместо въвеждане на парола в App Store и iTunes. Би било добре, ако можех да се логвам в приложения и сайтове с пръста си, но Touch ID не е свързан с iCloud Keychain и вероятно никога няма да бъде.

Обобщено: Touch ID е приятна добавка, която спестява въвеждането на четирицифрен код за сигурност при отключване, но не е нещо грандиозно.

 

Камера

Казано честно, камерата на iPhone 5s успя да ме впечатли повече от Touch ID. Макар да е 8MP, тя е доста по-добра от тази на iPhone 5 и е обидно бърза.

Може да задържите спусъка, докато напълните вградената памет. Няма нужда да превъртате през стотици почти еднакви снимки, за да изберете най-добрата — софтуерът се грижи за това. Забавна е и възможността за запис на видео със 120 кадъра в секунда с цел забавяне на каданса. Опцията работи съвършено добре, но имайте предвид, че не може да качите забавеното видео директно в Instagram, например. Единствено приложенията и услугите в Share панела на Photos изпращат редактирания клип. Снимките, направени с iPhone 5s, са едни от най-реалистичните, които съм правил със смартфон през 2013 г. Цветовете не са изкуствено подсилени, а дълбочината на рязкост при снимане на близки обекти създава приятен и ясно изразен дефокус на фона.

Двойната светкавица включва допълнителен диод с топла цветна температура, който би трябвало да прави снимките със светкавица по-естествени. Това вероятно е така, но, освен по-силната светлина, не забелязах особена разлика. Все още предпочитам да снимам с повече шум, но без светкавица. Това е по-лесно от всякога, тъй като 5s се представя завидно при слаба светлина. Предната камера е с резолюция от 1.2MP и е доста по-детайлна.

Обобщено: iPhone 5s има една от най-добрите камери на пазара, макар да е с по-ниска резолюция.

Разгледайте снимки от iPhone 5s в долната галерия.

Заключението – на следващата страница.

Обобщение

iPhone 5s, също като iPhone 5 преди година, е iPhone-ът, който трябва да си купите днес, ако искате да си купите iPhone и не сте ограничени финансово (тогава изберете iPhone 5c).

Ако обаче не харесвате iOS, политиката на Apple или нещо друго, свързано с iPhone, 5s ще ви се стори също толкова непривлекателен, колкото всички останали iPhone-и през годините. В резюме, Apple не е променила стратегията на успеха си с 5s.

Смартфонът е стилен, прецизно изработен и компактен на фона на останалите флагмани. Основната му сила не е Touch ID, нито камерата, а iOS и огромното богатство от качествен софтуер в App Store, което все още не е изпреварено от Google Play, макар преднината постепенно да се стопява. Ъпгрейдът от iPhone 4s или по-стар модел е изключително смислен, но притежателите на iPhone 5 вероятно биха предпочели да почакат за iPhone 6.

Тагове: