Стотици микророботи ще работят заедно за поправка на машини, изследвания в дълбоководна среда и дори колонизиране на Марс, според прогнози на финансирания от ЕС проект I-SWARM. Mарк Жимански от университета в Карлсруе е част от екип разработващ автономни роботи с размер от порядъка на сантиметър, които да си сътрудничат като колония от мравки. Проектът вече е създал 100 микроробота е се приближава до създаването на масова продукция.

Ползите от рояк от роботи е, че групата може да компенсира провала на индивидуални членове. Ако I-SWARM успее да направи дизайна подходящ за масова продукция, програмиран рояк от роботи ще може да влезе в употреба в най-разнообразни сфери.

Рояците от роботи са изключително ценни в ситуации, където се изисква високо излишество на работна сила. Ако един робот се повреди, няма да причини провал на мисията, защото друг ще го замени незабавно", обяснява Жимански.

Ключът на ефективноста на микророботите е тяхната способност да комуникират и да си сътрудничат помежду си. Мравките постигат това като отделят химикали, но екипът на Жимански е избрал друг подход. Когато трябва да комуникират, роботите на I-SWARM излъчват инфрачервена светлина - съседните роботи предават съобщението на следващите докато всички получат информацията. По този начин даден робот може да поиска помощ ако опитва да изпълни задача непосилна за индивидуален член от групата.

Роботите на I-SWARM варират по размер и дизайн. Група наречена Жасмин съдържа роботчета с размер на монета от две евро, захранвани са с батерии и имат колела. Най-малките роботчета се захранват със слънчева енергия, големи са едва 3 милиметра, придвижват се посредством вибрация и притежават 8 килобайта програмна памет и 2 килобайта оперативна памет.

Тагове: