Учени от университета Браун създадоха роботизирано крило на прилеп, което имитира огледално сухожилията, кожата и структурните особености на това животно. Целта на разработката е да се придобие по-добра представа за това как точно прилепите летят и се придвижват – нещо, което дори и след толкова години още не е напълно ясно за единствения летящ бозайник в света.

 

Прилепите са много по-тясно свързани с хората, отколкото птиците, но докато за птиците моториката на летене е ясна, това не е така при прилепите. Всичко при тях е много по-сложно – крилете им се разпъват повече от дължината на тялото, а кожата на крилете е толкова еластична, че може да се разтегне на 400%, без да се скъса. Досега никое изследване не е успяло напълно ясно да покаже кои механизми задържат прилепа във въздуха.

 

Крилото робот е 8-инчово, с пласмасови кости, създадени с 3D принтер и силиконова еластична кожа. Седемте стави в него се задвижват от три серво мотора с кабели, които действат като сухожилия. Роботът не е предвиден за летене, а за тестове на аеродинамиката на прилепите, измерване на силата на ударите на крилото при летене.