„Огненият пръстен“ се превърна в една от изненадите на лятото 2013 година. Филмът на Гилермо дел Торо успя да впечатли публиката със смайващи ефекти и едни от най-детайлните роботи, които сме виждали на големия екран. Джейгърите (наименованието на роботите) са с почти човешка форма, но са високи почти колкото небостъргач. Те могат да тичат, да скачат и да пътуват през вода и въздух. Доста впечатляващи машини, но възможно ли е да бъдат построени? Това е въпрос, на който се опитват да отговорят от TechNewsDaily.

 

Мащаб

По-голям не винаги означава по-добър, според Andy Ruina, професор по роботика в Корнелския университет. Той специализира в движение на крайници. Понякога има ситуации, в които, независимо дали говорим за робот или животно, колкото по-голямо е, толкова е по-слабо спрямо масата на тялото си. Защо се получава това? Когато се увеличи размерът на даден обект, всъщност се увеличава височината му, широчината и дължината му. От тук следва, че теглото се увеличава 3 пъти, а енергията, нужна за функциониране – 4 пъти. Ако бъде построен робот, който е 10 пъти по-висок от човек, но със същите пропорции, той трябва да може и да скача на височина, която отговаря на височината от коляното до земята. Разстоянието между колената и земята, също се е увеличило с 10 пъти, което означава, че трябва да бъдат преместени 1,000 пъти теглото на 10 пъти по-голямо разстояние. Това означава – 10,000 пъти повече енергия.

 

Според Ruina основният проблем е и в природата, и в механиката. Ето защо дори и динозаврите не са развили по-големи размери от Амфицоелиасите, които, учените вярват, са достигали до 40-60 метра дължина и са тежали около 135 тона. По-големите животни са можели да ядът, мачкат, дъвчат, но колкото по-големи са, толкова повече енергия е нужна, за да се предвижват.

 

Подобен е принципът, който седи зад един огромен робот. Да, спрямо човека той ще бъде много по-силен, ще може да вдига много по-голяма маса, но в съотношение на своята голяма маса – той е всъщност слаб. Това не означава, че огромните роботи са невъзможни.

 

Ако предположим, че хората сме много добри в създаването на роботи (което не е така) и решим, че искаме да произвеждаме все по-големи роботи – ще трябва да използваме по-добри материали и по-добри източници на енергия.

 

По-добри материали

Кои материали биха били достатъчно здрави, но и леки, за да могат да се използват за производството на един огромен робот?

 

Теглото е от основна важност. Стоманата е много здрава, но и много тежка – съотношението на здравина и маса е твърде ниско, за да бъде добър избор за огромен, тежък робот. „Най-добрият избор на теория е берилий“, смята Jekanthan Thangavelautham от MIT. Лошото на този материал е неговата токсичност – корозира при допир с човешката кожа и в своята прахообразна форма е смъртоносен при вдишване. Друга опция е титан или въглеродно подсилена пластмаса.

 

По-добри енергийни източници

С увеличаването на теглото и силата, трябва да бъде увеличена и енергията. Конвенционалните източници на гориво, дори и ако са със силно увеличена ефективност, няма да могат да преместят един Джейгър на повече от няколко крачки с пълен резервоар. Изходът са екзотични енергийни източници. „Екзотичен“ се използва за неконвенционални източници, като ядрено деление или тъмна материя.

 

Според Thangavelautham скокове и летене на големи разстояние е почти невъзможно, дори и чрез ядрени реактори.

 

Пешеходни проблеми

Движението е лесно за нас. Създали сме роботи, които могат да изчисляват математически уравнения, а роботи, които могат да ходят без да падат? Процесът на „ходене“ е точният пример. „Няма човек, който да отговори точно,ясно и научно на въпроса „как ходиш“, коменитра Ruina. През последните години се появиха няколко роботи, които могат да ходят през различни терени. Никой от тях не проявява сръчността и грациозността на хората.

 

Бъдещето е далеч

Нито един от тези въпроси не може да бъде решен. Поне не и сега. Биха били нужни години на експерименти, милиони долари и множество учени, които да работят върху решаването на тези проблеми. Истината е, че в момента учените изпитват затруднение да произведат дори и малки, качествени роботи, които да изпълняват множество функции.

 

Какъв е изводът? Ако в момента ни атакуват Кайджу – резултатът няма да бъде много добър за нашата раса.

 

Разбрахте ли, че снимките на филма по Warcraft започват на 13-ти януари?

Тагове: