Учените от Университета в Маями (UM) изследват времето и климата с помощта на най-големия изкуствен генератор на урагани, разположен в най-новата им лаборатория. Вентилатор с мощност 1400 к.с. помага на изследователите да създават урагани от пета категория със скорост на вятъра до 250 км/ч и щормови вълни с височина 4-6 метра.

 

Лабораторията е на стойност 45 милиона долара и се намира в школата по океански и атмосферни науки Розенщил към университета. Симулаторът се състои от басейн с дължина 23 метра и дълбочина 2 метра с прозрачни акрилови стени. Вътре в него е монтиран огромен вентилатор, способен да превръща 143 845 литра спокойна морска вода в щормови вълни със скорост 252.6 км/ч. На високите части на тавана на лабораторията SUSTAIN (Surge-Structure-Atmosphere Interaction) са монтирани сензори, с които изследователите могат да наблюдават ставащото от височината на птичи полет.

Директорът на лабораторията Брайън Хаус казва, че благодарение на работата им учените могат с висока точност да настроят спътниците за проследяването на истинските бури. Научноизследователският център е построен точно за сезона на атлантическите урагани, който започва от 1 юни. Лабораторията SUSTAIN има проста, но важна мисия – да се разбере каква е причината някои тропически бури да набират огромна сила, превръщайки се в смъртоносна заплаха за цели региони. Учените знаят, че ураганите се зараждат над повърхността на топлите океански води. Сега задачата им е да разберат как вятърът с ураганна сила и морските бризове взаимодействат помежду си. Най-силният ураган в съвременната история на човечеството е ураганът Уилма от 2005 година със скорост на ветровете 295 км/ч. Щетите от него възлизат на над 21 милиарда долара.