Американски учени са успели да разработят подобна на кожа пластмаса, която след надраскване или порязване един вид започва да „кърви", след което се самовъзстановява. Изобретението може да повиши здравината на различни устройства, автомобилите и дори самолетите.

Изследователите от университета в Мисисипи са представили своето откритие на ежегодното събрание на Американското химично общество в Сан Диего. Ако на „живата" пластмаса се направи разрез, то на повърхността и се появява червена линия, наподобяваща кървава следа. Повредените молекули реагират на светлината, промяната на температурата или нивото на киселинност и започват да изграждат „мостове", които помагат на материала да се възстанови. С други думи - пластмасата регенерира подобно на зарастването на раните на човешката кожа. „Майката Природа е надарила всички биологични системи с възможността за възстановяване", казва водещият изследовател на проекта - Марек Урбан. Според него, материалът, който предупреждава за нараняване с червена следа на своята повърхност може да бъде много полезен в най-различни области. Например, революционната пластмаса може да сигнализира за повреди във важните конструкции и елементи на самолетите. Освен това, тя ще може да удължи срока на служба на мобилните телефони, компютрите и автомобилите. Механиците трябва да решат дали да заменят повреденият детайл или дали да го „лекуват" с помощта на интензивното въздействие на светлината.
В момента групата учени водена от Урбан работи над интегрирането на тази технология в пластмаса, способна да издържа на високи температури.