От както съществуват модерната медицина и свръх модерните технологии, човечеството се опитва да се справи с необратимите болести и увреждания, които се случват в човешкия организъм. Един от големите проблеми е слепотата, но все още не е измислен метод тя да бъде преодоляна. Сега обаче, след дългогодишни проучвания, учени от Масачузетския технологичен институт са сериозно убедени, че до няколко години тяхната разработка ще е способна да се пребори с частичната загуба на зрение причинена дегенеративно заболяване на ретината.

Биоелектрическият имплат, който е с размера на гумичка за молив, ще бъде поставян зад ретината, на гърба на очната ябълка. Изображението, в следствие на попадналата върху окото светлина, ще бъде предавано към мозъка посредством конектор с широчина колкото човешки косъм. Както изглежда, устройството е в такъв етап на разработка, при който вече може да функционира и учените се надяват, че до лятото ще са готови да имплантират устройството при животни.

Всичко звучи много добре и доста обещаващо. За съжаление обаче, тази технология би работила само при хора, които някога са виждали, но с течение на времето, когато са загубили частично зрението си, нервните клетки в окото са се запазили непокътнати. Това значи, че хората с вродена слепота или такива, които страдат от глаукома ще трябва да почакат и да се надяват, че скоро медицината ще напредне достатъчно и ще дойде денят, когато слепотата ще бъде оставена в миналото.

Тагове: