Прототип на първото бионично око в света показаха австралийски учени и индустриални дизайнери. Според специалисти футуристичното изобретение има потенциала да помогне на над 85% от незрящите по целия свят да възвърнат частично зрението си, да виждат движения, форми и цветове, дори физиономии на хора.Прототипът е с името Monash Vision. Той разчита на дигитална камера, която ще се вгради в чифт обикновени очила. Тя ще улавя образи и ще го преобразува в език, който впоследствие ще бъде разчитан от чипа, вграден в мозъка на слепия човек. Чипът стимулира визуалният кортекс на мозъка чрез малки електроди, карайки го да интерпретира сигналите като зрение.

 

Според Артър Лоуъри, директор на проекта в университета Монаш, това е най-развитата система досега, която ще позволи на незрящите изключителна свобода – те ще могат да разпознават хората наоколо, ще виждат формите на различните предмети и неща около себе си, а също така и цветовете и природата наоколо. 

 

Съществуващите технологии в момента, които са базирани на поставянето на импланти в ретината, не са успешни с голям процент от хората. Бионичните очи обаче биха могли да помогнат на хора със заболявания като глаукома, дегенерация на очните нерви, диабетична ретинопатия, увреждане на очния нерв поради травма и други. Първите клинични тестове с хора започват през 2014 година.