Частиците на тъмната материя съществуват, сочат данните от италианския експеримент DAMA/LIBRA, насочен към търсене на тези частици.

Това съобщи на конференция във Венеция ръководителят на изследователския екип и физик от университета в Рим Тор Вергата Рита Бернабей.

Според съвременните хипотези 85% от цялата маса на Вселената се пада на тъмната материя, която е невидима за електромагнитно излъчване и поради това не може да се види чрез обикновени астрономически методи. Нейното съществуване може да се изчисли според гравитационното влияние, което оказва на видимите обекти.

Хипотетичната частица тъмна материя WIMP (Weakly Interacting Massive Particle) е слабовъздействаща масивна частица, със значителна за големината си маса.
Тя е много малка, не участва в силови и електромагнитни взаимодействия, но участва в гравитационни взаимодействия.

За търсене на WIMP на Земята са построени няколко специални детектора, сред които е критият дълбоко под планината Гран Сасо в централна Италия DAMA/LIBRA (Dark Matter Large Sodium Iodide Bulk for Rare processes).
Основната част на детектора се състои от 25 свръхчисти кристала на натриев йодид с обща маса 250 килограма.
Попадането на частицата в ядрото на атома предизвиква колебания в околните електрони и се вижда като светлинно проблясване.

През 2000 година екипът на Бернабей отново обяви, че показанията на детектора доказват съществуването на WIMP.

Тогава научната общественост прие това изявление с голяма доза скептицизъм и оттогава никой не успява да открие тъмна материя. Сега Бернабей представи нови, по-точни данни, потвърждаващи изводите от преди 8 години.

Статистическите данни изглеждат доста убедително, коментира Ричард Гейтскел, специалист по тъмна материя от университета Браун в Роуд Айлънд. Това обаче не е достатъчно доказателство за съществуването на WIMP; трябва да се убедим, че в измерванията няма систематична грешка, смята той.

Тагове: