Недохранването е сред най-сериозните проблеми на планетата ни. За съжаление това не е нещо, което може лесно да се реши, а причините не са една или две. Един от проблемите е, че не само хората трябва да имат достатъчно количество храна, но трябва да е налично и разнообразие, което да осигури нужните хранителни вещества и витамини. Хората от развиващите се страни често трябва да се справят с много ограничена диета, която може да доведе до липса на витамини, която да застраши живота им. Евентуалното решение на този проблем може да се крие в генномодифицирани супер банани. Проектът е подкрепен от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, а неговият успех може да бъде сериозна крачка в борбата с недохранването, съобщават от Extreamtech. Е, този проект не звучи толкова „пикантно“ като следващото поколение презервативи, но е от изключителна важност.

 

Защо наричат тези банани супер? Те са наблъскани с бета-каротин, който може да се натрупва в черния дроб и да се преобразува във витамин А, когато е необходимо. Това може и да не звучи като храна, която ще сложи край на световния глад, но липсата на витамин А е сериозен проблем в развиващите се страни. Според учените между 650 000 и 700 000 деца умират годишно от липсата му. Други 300 000 преборват смъртта, но губят зрението си. Чрез използване на генно модифициране учените могат да предотвратят тези смъртни случаи.

 

Бета-каротинът е органично съединение и химически се класифицира като въглеводород и има наситен оранжев цвят. Именно това е и причината морковите, тиквите и сладките картофи да са оранжеви. Някои видове банани също съдържат големи количества бета-каротин, но не са култивирани за човешка храна. Въпреки това точно те са послужили на учените за източник на генетичен материал за създаването на супер бананите. Подобно на всеки жив организъм, и в растенията има гени, които контролират синтеза на бета-каротин. Учените са успели да изолират гените от бананите, които не са подходящи за храна, за да могат да ги поставят в тези, които обичаме и с радост похапваме. Супер бананите изглеждат точно както обикновените, но под обелката се крие тяхната сила.

 

Ако бета-каротинът се намира в сериозно количество в морковите, защо просто не се изпращат огромни количества там, където е нужно? Хората, които се опитват да помогнат за решаването на проблема с глада, са установили от много време, че е много по-трудно да се доставят чужди храни в районите, където има огромен проблем с недохранването, а местното отглеждане на нужните храни е много по-подходящо. Бананите са подходящи за отглеждане в огромни части от районите, където се наблюдава сериозно недохранване, а тамошните фермери вече знаят как да ги отглеждат. Подобен беше и случаят със „златния ориз“, разработен от учени от Швейцарския федерален технологичен институт и Фрайбургския университет. Те модифицираха ориз, който да доставя бета-каротин и да се отглежда в Азия, точно както бананите в тропиците.

 

Тестовете със супер бананите започват следващите седмици, а процесът ще е на стойност 10 млн. долара, които ще бъдат покрити от Фондация Бил и Мелинда Гейтс. Изследователите ще наблюдават нивата на витамин А в хората, които консумират плодовете. Разбира се, преди тези последни тестове модифицираната храна е била включена в менюто на монголските джербили. Ако всичко мине по план, генномодицифираният плод ще може да бъде набран в Африка през 2020 г. Смятате ли, че генетично модифицираните храни са решението на проблема със световното недохранване?

Вижте: Аферата ГМО