Gallery "3382"
Глобалното затопляне не е причина за нарастването на броя на ураганите в последно време, показва нов компютърен модел. Освен това този ръст в близко бъдеще ще спре, твърди екип изследователи, ръководен от Томас Кнутсон, чиято статия е публикувана в списание Nature Geoscience.
През последните 25 години броят на ураганите, зараждащи се над Атлантическия океан, силно нараства.
Според някои специалисти основната причина за това е глобалното затопляне, тъй като то предизвиква повишаване на температурата на повърхността на водата.
Моделът, разработен от учените от Лабораторията за геофизична хидрогазодинамика на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ, противоречи на това мнение.
Разработката на екипа на Кнутсон с голяма точност имитира процесите в газа и течността, водещи до формирането на ураган. Резултатите от работата на модела съвпадат с реалните данни от последните 25 години.
Изследователите се опитали да използват програмата си за прогнозиране на бъдещето: изхождайки от предположението, че до 2100 година температурата ще се повиши с 2.8 градуса.
Оказало се, че броят на ураганите в края на столетието, независимо от затоплянето, ще намалее. Силните урагани, със скорост на вятъра над 180 км/час, ще бъде с 8% по-малко, ураганите (над 120 км/час) с 18%, а тропическите бури (над 65 км/ч) с 27%.
От друга страна ще нарасне интензивността на ураганите: скоростта на вятъра ще се увеличи с 2%, а количеството на валежите в 50-километровата зона около урагана с 37%.
Електронното издание ЛентаРу отбелязва, че изводите, които се правят въз основа на подобни модели, зависят от много фактори точността на модела, достоверността на изходните и рядко може да се смятат за неоспорими.
Самите учени се отнасят с внимание към изводите си и не ги смятат за решаващ довод в спора за влиянието на глобалното затопляне върху климата.
Коментари (0)