Австралийски учени от университета в Сидни са забелязали смущаваща тенденция в размера на градските паяци. В сравнение със същите паяци в горски климат „гражданите“ са до три пъти по-големи.
След анализ на 200 екземпляра от вида Nephila plumipes Елизабет Лоу стига до заключението, че колкото повече бетон има около тях и колкото по-далеч от зеленина са, толкова по-големи стават. Паяците в парка Брисбейн, северно от Сидни, са със средна маса от половин грам, докато тези от вътрешната част на града – 1.6 грама.
Според Лоу причината е затоплянето в градската среда – намаляването на зелените площи и увеличаването на застроените, заедно с топлинните и газовите емисии от домовете и автомобилите превръщат метрополисите в „топлинни острови“. Бетонът например се загрява много по-бързо от почвата, също така и доста други изкуствени повърхности.
Безгръбначните зависят много силно от температурата – топлите климати им позволяват по-голяма повърхност и растат повече за разлика от по-хладните зони. Освен това насекомите, с които голяма част от паяците се прехранват, са изобилни в градовете, а повече плячка значи по-големи хищници.