Събирането в гнездото на фасове от цигари едва ли е най-хигиеничният навик, който една птица може да има. Оказва се обаче, че тази странна привичка, открита у някои градски птици не само не им вреди, но им служи и като средство за чистота и здраве. Според мексиканските еколози от групата Монсерат Суарес-Родригес (Monserrat Suárez-Rodríguez), това е в следствие от стремежа на естественият инстинкт на птиците да събират в гнездото си стъбла и листа на растения, които отблъскват паразитите.

 

Учените са изследвали гнездата на два вида птици, разпространени в Северна Америка - домашните врабчета (Passer domesticus) и мексиканските чинки (Carpodacus mexicanus), измервайки съдържанието в тях на целулозните ацетати - един от компонентите в угарките от цигари. Оказало се, че колкото е по-голямо е съдържанието на това вещество, толкова по-малко паразити има в гнездото на птиците.

За да си изяснят ситуацията, учените са направили експеримент, като са поставили в гнездата на врабчетата и чинките филтри от неизползвани цигари и от изпушени такива. След 20 минути се оказало, че в гнездата с фасовете паразитите са два пъти по-малко от онези със „свежите", неизползвани филтри - никотинът и другите компоненти на тютюна са крайно неприятни за кърлежите.

Какви цигари предпочитат врабчетата? Това, вероятно, е въпрос на друго изследване, но явно птиците са намерили по някакъв начин точният баланс между здравословното и отровното влияние на цигарите.