Международна група генетици и биолози под ръководството на специалисти от Калифорнийския университет в Ървайн и института Крейг Вентер публикуваха изключително интересни резултати от свое изследване за връзката между човешкия геном и един от най-елементарните представители на животинския свят – мешестото, което всички ние познаваме от часовете по биология в училище – хидрата. 

Според участниците в проекта, стартирал през 2004 година, гените на хидрата са точно толкова, колкото и при човека. Мешестото освен това представлява интерес за генетиците, тъй като притежава някои много полезни свойства, като например възможности за пълна регенерация на тъкани и безполово размножаване.

В хода на изследването учените са установили няколко гена, свързани с някои от най-страшните човешки болести – синдрома на Хънтингтън (от който е болна д-р Рейми Хадли (или Тринайсет) от популярния сериал "Д-р Хаус") и синдрома на Алцхаймер – все тежки заболявания, свързани с дегенериране на нервната система. На теория това означава, че хидрата може да се използва като организъм за моделиране и тестване на различни видове лечения за тези два синдрома.

Тагове: