Gallery "2116"
Британски учени създадоха ембрион с генетичен материал от трима родители, съобщи Reuters. Това може да помогне в лечението на много болести, предавани по наследство, като диабет, епилепсия или сърдечна недостатъчност, заяви Патрик Чинъри, професор в университета в Нюкасъл. 10-те ембриона, получени от екипа на д-р Чинъри чрез комбиниране на оплождане ин-витро и клетъчна хирургия, са създадени от биологичен материал от един мъж и две жени. Те били унищожени 6 дни след оплождането, в съответствие с британското законодателство.
Професорът обясни, че целта на учените е не да създадат човек с променени гени, а да заменят лошите гени на един от родителите с добри гени от друг донор, който може да не е роднина на майката или бащата. Експериментът цели е борба с т.нар. митохондриални болести, които включват редица наследствени заболявания. Тези болести са предизвикани от дефекти в митохондриите, намиращи се в цитоплазмата на клетката, основната функция на които е производство и запасяване с енергия.
Дефектните митохондрии не преработват напълно храната и кислорода, постъпващи в организма, което води да образуване на вещества, отговорни за развитието на повече от 40 различни болести.
При създаване на ембрионите ядрото от оплодената яйцеклетка от майката с генетични отклонения се имплантира в донорска яйцеклетка с отстранено ядро. При това ембрионът получава поравно ДНК от двамата родители, а цитоплазмата се предава от третия родител жена с нормални митохондрии. По-голямата част от гените, които непосредствено отговарят за създаването на човека, се намират в ядрото на яйцеклетката, но ние не възнамеряваме да модифицираме нещо там, категоричен е проф. Чинъри.
Коментари (0)