Физици от университета в Осака демонстрираха реакция на студен ядрен синтез.
Учените твърдят, че са успели при стайна температура да накарат две ядра деутерий да се превърнат в ядро хелий, съобщава електронното издание New Energy Times.

При реакцията ядрен синтез се отделя голямо количество енергия. До момента обаче физиците не можеха да осъществят тази реакция в условията на ниска температура и налягане.

Японските физици, под ръководството на проф. Йошиаки Арата, твърдят, че да намерили начин да задействат реакцията без екстремни условия.

Изследователите накарали атомите деутерий да се приближат на необходимото за реакция разстояние, използвайки вещество абсорбент.
Деутерият се вкарва в клетка, съдържаща смес от паладий и оксид на циркония.
По думите на Арата тази смес абсорбира голямо количество деутерий, в резултат на което отделните атоми се сближават без използването на свръхвисоки налягане и температура.
Учените твърдят, че доказателство за протичането на реакция е увеличаването на температурата в клетката след пускането на деутерия.

Когато Арата добавил газа към сместа от паладий и циркониев окис, температурата се повишила до 70 градуса.
По думите на професора в този момент в клетката протичат ядрени и химически реакции. След като постъпването на газа било спряно, температурата във вътрешността останала висока в продължение на 50 часа. Според учените това свидетелства, че в клетката е протекъл ядрен синтез.

Научната общественост се отнася скептично към съобщенията за осъществяване на студен ядрен синтез след като през 1989 година физиците Мартин Флейшман и Стенли Понс заявиха, че са успели да задействат реакцията в прибор за електролиза на вода.
След тях много изследователи се опитваха да повторят експеримента, но без успех, допълва електронното издание ЛентаРу.

Тагове: