Имате ли предположения? Каквото и да кажете, може и да сте прави, тъй като все още не са направени достатъчно експерименти в тази насока. Онези от вас обаче, които отговорят „репички, маруля и пшеница”, са отличници. Тъкмо тези три растения са способни да оцелеят поне половин час в условията на внезапен вакуум и след това да продължат да се развиват нормално и да са годни за консумация. Това показва първото по рода си изследване на Реймънд Уийлър и неговите колеги в Космическия център „Кенеди” на НАСА във Флорида, САЩ.
Учените отглеждат репички, марули и пшеница в продължение на 20 дни в камера с нормално атмосферно налягане. На 20-ия ден те изпомпват въздуха от помещението и свалят атмосферното налягане до стойност, която се равнява на 1,5% от атмосферното налягане на морското равнище. Половин час по-късно те възстановяват първоначалните условия в камерата, а след седмица събират плодовете на растенията. Репичките, марулите и пшеницата се оказват годни за консумация, като при това не се отличават с нищо от същите растения, отгледани без да бъдат подлагани на внезапен вакуум.
В условията на ниско налягане растенията показват единствено признаци на обезводняване. Ето защо Уийлър предполага, че дехидратирането ще ги убие по-бързо от липсата на кислород в условията на вакуум.