Сътрудници на Технологичния институт в щата Джорджия използваха магнитни наночастици за търсене на единични ракови клетки.

Джон Макдоналд и неговите колеги работили с частици с диаметър 10 нанометра, направени от феромагнитен материал.
На повърхността им те нанесли молекули на пептид, сходен химически с белтъчните структури, разположени по външната повърхност на клетките на рака на яйчника.

По информация на електронното издание CyberSecurity в началото на опита учените трансплантирали тези клетки в коремната кухина на опитни мишки.
След това били вкарани покритите с пептид наночастици, много от които се присъединили към раковите клетки.

При последвалата основна фаза на експеримента учените доближили до корема на мишките обикновен постоянен магнит, който притеглял двойката ракова клетка наночастица и ги карал да се придвижват в посока съм кожата.
Учените успели да наблюдават тези движения на клетките, след като предварително поставили на раковите клетки флуоресциращ маркер, изпускащ зелена светлина, докато наночастиците получили червено оцветяване.

Разбира се, тези опити са далеч от лечебните методики. Учените от Джорджия предполагат, че по този начин може да се извадят от организма блуждаещите туморни клетки, които дават началото на раковите метастази.

Тагове: