Gallery "3661"
Психолози и психиатри отдавна твърдят, че метрото е причина за много страхове. Учени от Института по психиатрия в Кингс Колидж в Лондон проведоха изследване, за да определят страховете, които съпровождат пътниците в метрото.
Любопитното в случая е, че експериментът не бил проведен в метрото, както би било логично, а с помощна на виртуален модел на околното пространство, пише електронното издание РБК-Daily.
200 доброволци от различни социални групи, доходи и образование, на възраст между 20 и 65 години, били пренесени в метро-вагон с помощта на компютърните технологии.
По време на пътуването, което продължило 4 минути (средната продължителност на пътуване между две спирки), участниците в опита трябвало да наблюдават усещанията си.
При това изследователите не създавали екстремни ситуации, а всички виртуални пътници се държали спокойно, без де проявяват интерес съм тестовете.
Независимо от това обаче, почти 40% от доброволците заявили, че виртуалните пътници замислят нещо лошо, държат се подозрително или агресивно.
Младежът срещу мен може би имаше сексуални намерения - правеше някакви странни движения, обяснила участничка в експеримента. Момичето непрекъснато шаваше с ръка, като че ли е джебчийка и предава нещо на човека, стоящ до нея, казал друг пътник.
На много от тестваните пък им се сторило, че наоколо има терористи. Един от младежите се държеше странно, като че ли възнамерява да взриви бомба.
Външно спокойните и психически уравновесени хора дълбоко в душата си изпитват постоянна тревога и страх от другите хора, коментира ръководителят на изследването доктор Даниел Фрийман.
Но параноичните мисли се проявяват най-силно на местата с голямо скупчване на хора и в помещения, изходът от които е затруднен. За това допринася и постоянният шум в района от 100 децибела и липсата на естествена светлина.
Така метрото е идеалният инструмент за разрушаване на психиката, смята д-р Фрийман.
Метрото безспорно влияе на психиката. Обаче само от пътуването под земята не може да се развият неврози и депресия, смята директорът на руския психологически център Тук и сега Елена Шуварикова.
Страхът в метрото обикновено се развива след психологическа травма, породена от ограничено пространство или транспортна авария.
А впечатлителните хора, слушайки новините за нападения в метрото, се представят като потенциални жертви на атентат, ето защо метрото предизвиква у тях силен страх и отказ да слязат под земята.
Действително, психолозите имат термин метрофобия. Метрофобите са готови на всякакви жертви, само и само да не слизат под земята, коментира Шуварикова, по думите на която 20% сред жителите на Москва страдат от това.
Коментари (0)