След като създадоха мишка, която може да пее, генните инженери "произведоха" и мишок, който може да... заеква. Едновременно с това е разработена и експериментална терапия за справяне с това "заболяване". Целта е да бъде намерен ефикасен начин за лечение на заекването. Според статистиката около един процент от възрастните хора имат този проблем. При децата на възраст до пет години процентите нарастват на 5%. За щастие повечето от малчуганите "израстват" това отклонение в речта.

Специалистите са установили, че при заекващите се наблюдават определени мутации в някои гени - GNPTAB, GNPTG и NAGPA. За да проучат биологичната роля на тези мутации, учените използвали лабораторни мишки, в гените на които били включени и мутиралите гени "на заекването". Резултатът - заекващи мишки.

Сега учените са заети да изучават гласа на гризачите и да извършват сравнение с особеностите на заекването при хората. Крайната цел е да бъдат създадени максимално ефикасни лекарства за хората с това неприятно нарушение на речта.

 

 

Тагове: