Джереми Рал и Елфатих Елтаир от MIT представиха изследване, според което при съхранение на днешното ниво на изхвърляне на емисии от въглероден двуокис на планетата в края на столетието в Персийския залив може да очакваме температури на въздуха от 77 градуса по Целзий.

 

Тази температура е критична за човешкото тяло, а за по-възрастните и слаби хора е смъртоносна. Ако хората в големите градове ще може да се спасят от жегата чрез климатици, то за жителите от бедните райони този климат ще е истинска катастрофа. Прогнозата на учените е направена с оглед съхранението на днешната тенденция за глобално затопляне, свързана с човешката дейност – преди всичко с изхвърлянето на въглероден двуокис. Именно територията на Персийския залив ще се окаже най-опасна заради съчетанието от високи температури и висока влажност.

 

Избягването на този сценарий може да се осъществи единствено при съществено намаление на емисиите от изхвърлени газове в рамките на цялата планета. Учените подчертават, че ще бъде достатъчно дори спазването на договорените квоти, които в момента се обсъждат между лидерите на различните държави, и на онези, които ще бъдат подписани през декември тази година по време на Конференцията за климатичните промени в Париж.