Един от най-смъртоносните видове рак на мозъка е глиобластомата. След диагнозата на заболелите рядко се дава прогноза за живот над година. Учени от Масачузетския университет обаче са разработили наночастици, които носят надежда в борбата срещу този вид рак. Наночастиците на име липосоми (liposomes) могат да пренасят две лекарства едновременно, съхранявайки ги в двата си слоя – външен и вътрешен. Във вътрешния слой се съдържа лекарство, използвано при химиотерапия, на име темозоломид, а външната обвивка е от по-експериментална субстанция на име JQ-1.
Комбинацията не е случайна – темозоломидът уврежда ДНК на раковите клетки, докато JQ-1 е вид инхибитор, който намалява способността на тумора да се самовъзстановява. За да могат да проникнат отвъд бариерата от кръв и мозъчни клетки и да достигнат тумора, наночастиците са обвити в протеина трансферин, който помага на липосомите да се прикрепят към раковите клетки. И още нещо – към обвивката е добавен и полимерът PEG, който не позволява на имунната система да атакува наночастиците. Според Пола Хамънд, един от авторите на публикуваното изследване, този механизъм не само таргетира туморите много добре, но и доставя уникална комбинация от лекарства.
Наночастиците са тествани върху мишки с глиобластомни тумори и е установено, че те са се свили значително, а впоследствие не са нараснали отново. Доставянето на лекарства чрез наночастици редуцира и страничните ефекти – не уврежда кръвни клетки и се избягват синините, гаденето, отслабването и др. Методът за лечение вече е одобрен за тестване върху хора, така че официални клинични изследвания предстоят скоро. Засега имаме доказано работеща концепция за непознат досега ефективен начин за лечение на глиобластома.