Детайлното изследване на тънките черва обикновено е доста сложна задача. Рентгеновите лъчи, магнитно-резонансната или ултразвуковата томография се справят с нея само частично. Отделно от това, едва ли на някой пациент му е приятно да гълта бариевата каша.


Медиците от университета Бъфало в щата Ню Йорк са разработили нов метод, който позволява да се наблюдава работата на тънките черва в реално време, който значително ще облекчи пациентите и диагностицирането им. В течността, която пациентът трябва да изпие се въвеждат оцветяващи наночастици от семейството на нафталоцианините. В тънките черва тези частици се осветяват чрез инфрачервен лазер, което позволява да се наблюдават всички физиологични процеси. Трябва да се отбележи, че количеството течност, което пациентът трябва да изпие е далеч по-малко от това на бариевата каша. Отделно, самият метод дава далеч по-контрастна и детайлна картина.

Средната дължина на червата на възрастен човек е около 3 метра, като там основно се извършва процеса по разграждане на храните. Много болести – дуоденит, язва на дванадесетопръстника, ентерит и чревна непроходимост са свързани с разстройството на функциите на тънките черва.