Кратък обзор на едни от най-значимите научни и технологични събития от миналата година
2010-тата година вече е част от миналото ни. Вероятно мнозина не поглеждат назад към нея, а други все още не са свикнали с факта, че тя е приключила завинаги. За едни – добра, за други – неблагосклонна, за трети – щастлива или пък фатална... А за света на науката и технологиите – определено плодотворна. През изминалата година се случиха интересни събития, свързани с научния и технологичен прогрес, най-значимите от които BBC подбра и описа накракто. Ето ги и тях.
Сбогом Discovery! Да живее Falcon!
Първата частна ракета-носител полетя към Космоса. Това се случи през юни на космодрума в американския щат Флорида. Тя успя да изведе в космическото пространство прототип на товарния кораб Dragon. Името на ракетата е Falcon-9, а самата тя е прозиведена от частната компания SpaceX. Въпреки няколкото първоначално неуспешните тестове с нея, очаква се в бъдеще тя да бъде основното средство за извеждане на спътници в орбита.
Междувременно САЩ сви до минимум своята космическа програма. Американският президент Барак Обама обяви, че най-удачно би било доставката на астронавти на орбита и обратно на Земята да бъде поръчвана на комерсиални компании. Мнозина смятат, че вероятно в най-скоро време тази задача ще бъде поверена именно на ракетата Falcon-9. Това съвпада неслучайно и с “пенсионирането” на известната совалка Discovery, която в края на 2010 г. трябваше да извърши своя последен 39-и полет към Космоса. Заради технически проблеми обаче той беше отложен за началото на 2011 г. След него Discovery остава само история.
“Вояджър 1” извън Слънчевата система
Друго космическо събитие от 2010 г. няма как да не бъде отбелязано. Това е достигането на изстреляната през 1977 г. космическа сонда “Вояджър 1” до предполагаемите граници на Слънчевата система. Апаратът успя да се отдалечи на рекордното разстояние от 17.4 милиарда километра, недостигано до този момент от никоя друга машина, изработена от човешка ръка. В тази точка “Вояджър 1” фиксира изменения в поведението на частиците в космическото пространство. Това, предполагат учените, означава, че в следващите няколко години сондата ще напусне пределите на Слънчевата система и ще продължи своето пътешествие в междузвездното пространство.
Малкият голям взрив
Изследователите, работещи в Големия адронен колайдер, успяха да получат условия, съществуващи непосредствено след Големия взрив, при който се смята, че е възниквала нашата Вселена. Казано иначе – учените създадоха миниатюрен голям взрив. Това беше постигнато при сблъсък на йони на оловото, движещи се със скорост почти равна на тази на светлината. При това бяха достигнати рекордни температури, по-високи дори от тези в центъра на Слънцето. Такива стойности е имало във Вселената само в първия миг след Големия взрив. От анализа на опита учените се надяват да докажат съществуването на т.нар кварк-глуонна плазма – различно състояние на материята, непознато до този момент.
Четене на сънища и мисли
След като години наред хората се опитваха да разберат механизма на възникване на сънища и да надникнат в чуждите съновидения, най-сетне през 2010 г. американски учени успяха да създадат метод за електронен запис и тълкуване на сънищата. Специалистите разясняват – активността на отделните клетки на мозъка се асоциира с определени предмети или образи. Показвайки на участници в експериментите различни изображения, изследователите успели да определят кои неврони отговарят за съответния образ. По този начин – след това, наблюдавайки как и в каква последователност се активират невроните, учените успешно “прочели” мислите и сънищата на доброволците.
Трансплантация на цяло лице
През март миналата година се състоя една от най-великите операции в историята на медицината. Тогава, в болница в Барселона, специалисти успяха да извършат пълно присаждане на човешко лице. Пациентът – 31-годишнен мъж, представен пред обществеността като Оскар. Той бил получил изключително тежка травма преди пет години при нещастен случай с огнестрелно оръжие.
Благодарение на уникалната операция, възстановяването на лицевите мускули ще достигне до 90 процента, уверяват медиците. Девет предишни аналогични операции не могат да се похвалят с този успех – всички те завършили неуспешно. При други 10 случая пък става дума за успех на частична трансплантация.
Надежда за незрящите и хората с увредено зрение
През 2010 г. беше регистриран напредък и при лечението на хора с влошено зрение и напълно слепи хора. За тях вече има надежда, след като немски учени разработиха иновационен метод, позволяващ различаването на различни обекти и зрителни образи. Става дума за електронен имплант, който се поставя под ретината на окото и действа като зрителен анализатор, преобразувайки електрическото излъчване в нервни импулси. След имплантирането му пациентите вече могат да различават наблюдавани от тях обекти.
Едновременно с това шведски учени създадоха биосинтетичен материал, който наподобява по структура човешката роговица изключително точно. Това дава възможност за присаждане на роговица на пациенти – изключително ценен и недостатъчен “ресурс” до този момент.
Автомобили без водач
През 2010 г. Google проведе успешно изпитание на автомобил без шофьор в реална среда – улиците на Сан Франсиско. Управлението беше извършено с монтирани на покрива на колата видеокамери, датчици и лазерен далекомер. За всеки случай в автомобила имаше резервен водач, готов всеки момент да поеме управлението, ако се наложи. От Google считат, че използването на подобни автомобили ще подпомогне да бъдат ограничени задръстванията по пътищата и да бъде облекчен трафикът.
Паралелно с това американски учени разработиха автомобил за хора с напълно изгубено зрение. Планира се първият модел на колата да бъде представен тази година.
Статията е публикувана в брой 117 на HiComm, който можете да намерите на пазара от четвъртък 3 февруари.
Материалът е от 117 брой на HiComm.