Да зарежем пушенето е много заразително. Това сочат резултатите от многогодишно проучване, представени от британски учени в списание The New England Journal of Medicine.

32-годишните данни са получени от 12 000 души, участвали в известното изследване Framingham Heart Study, започнало още през 1948 година във Фремингам, щата Масачузетс.
При експеримента са открити явни свидетелства за съществуването на връзка между диетата, начина на живот и сърдечните болести.

Събраните данни включват и информация за пристрастяването на участниците към тютюнопушенето.
За годините на изследването много от тях зарязали цигарите и учените решили да изучат моделите на отказ от този порок, използвайки връзките между хората.
През равни интервали от време, започвайки от 1971 година, участниците в проучването давали информация за раждането на деца, бракове, разводи или смърт, като оставяли данни за близките си приятели, колеги и съседи.

Анализът на данните показал следните любопитни резултати:
Когато един от съпрузите отказва цигарите, вероятността другият съпруг да продължи да пуши намалява с 67%;
При приятели тази вероятност намалява с 36%;
В малки фирми, когато един от служителите спре цигарите, вероятността колегите му да продължат а пушат намалява с 34%. В големи компании обаче тази зависимост не е същата.
С 25% намалява вероятността братът или сестрата да продължат да пушат, ако другият брат или сестра е отказал вредния навик.

Близостта на взаимоотношенията в дадена група е ключът към разпространението на навиците на пушачите. Отказът от пушене не е заразен в буквалния смисъл на думата, но е реакция на промяната в социалния климат след близки хора, коментира доктор Кристакис.
При промяна на атмосферата в дадена социална мрежа, както и при културните промени, цялата група хора, свързани по между си, дори и да не се познават лично, е възможно да зарежат цигарите едновременно, смята той.

Тагове: