Процентът изчезващи видове животни и растения се увеличава непрекъснато, вече дори се говори за ново масово измиране. Бъдещето ни изглежда все по-мрачно след апокалиптичните картини, които видяхме в измирането на пчели преди година. Всъщност дотолкова, че учените заменят термина биоразнообразие с функционално разнообразие – видовете, които трябва да запазим, съобщава The Conversation.

Пример за тази избирателна екосъобранзост намираме в кораловите рифове – едни от най-пълноценните и балансирани екосистеми – коралите създават място за живот, някои видове риба поддържат хигиената, хищниците контролират популацията, а други риби – водораслите, за да не пречат на развитието на коралите. За да разберат кои от последните са наистина нужни на един риф и кои са необходими за оцеляването на екосистемата. Трите основни въпроса са какво ядат, как го ядат и откъде си го набавят.

Разбира се, всяка риба има различни навици – някои се задоволяват с млади водорасли, други се хранят само с определен вид и така нататък. Ако популацията на някоя уникална в хранителните си навици група намалее вследствие на човешко влияние, обикновено водораслите превземат рифа. Пример за това е Naso unicornis – шарена рибка, която единствена се храни с месести кафяви водорасли и е обект на прекомерен риболов, ловена в почти всички рифове.

Вторият въпрос засяга топографията на рифа. Някои риби като Bolbometopon muricatum отхапват и части от самия риф – така се създават ниши, скривалища за по-малки видове и ако този вид изчезне, хищничеството скоро ще унищожи и други подобни.

Третата характеристика засяга основно растежа на рифа – много малко риби (основно семейство Siganidae) ядат водорасли от пукнати и дупки, а там са основните места за развитие на млади корали.

Тези три примера са само малка извадка от критичните за системата видове, а всяка единица в природата има подобни. Какво можем да направим? Освен ако не се положат глобални усилия – депресиращо малко. Проблемът с биоразнообразието за съжаление е изключително сложен, оплетен, огромен и в крайна сметка почти неразрешим.