Биолозите се опитват да класифицират промените, настъпили в организмите, когато са напуснали водата. Как учиш за поведенчески и физиологически промени, които са се случили преди 400 милиона години? Вадиш риби от водата и чакаш.
За целта са използвани двойнодишащи риби – Polypterus senegalus (динозавърска змиорка), 111 от които са отгледани в специална земна среда – мрежест под, покрит с камъчета и 3 мм вода. Те заедно с пръскачки осигуряват на рибите влага, за да не изсъхнат. Контролна група от 38 риби е отгледана в аквариум.
Двойнодишащите риби имат напълно функциониращи бели дробове и хриле, но живеят изцяло във вода – пълзят неволно, по време на суша между пресъхващи локвички. През останалото време предпочитат да дишат на повърхността, за да увеличат нивото на кислород в телата си.
Оказва се, че животът на суша променя. След 8-месечния период екипът наблюдава по-ефективна походка при тези, отгледани на вода. Разполагат краката си по-близо до средата на тялото, вдигат главите си по-високо и се подхлъзват по-трудно при ходене.
Физиологични промени са открити в костната структура – гръдният кош, който поддържа и перките, е с изменена форма, а ключиците им са издължени. Измененията са насочени към увеличена подвижност на главата и перките.
Проблемът при изследването е, че динозавърските змиорки не са близки роднини на рибите, излезли от водата преди 400 милиона години. Въпреки това имат сходна физика – защитни люспи и перки, които са отстрани на тялото, близо до коремчето на рибката. Следващите планове на учените са да проведат нов опит с няколко поколения.