Науката винаги е черпела вдъхновение от природата - примери безброй, един от тях е полета на птиците, дал началото на съвременните самолети. Нов вдъхновител на учените наскоро стана вид бръмбар от пустинята Намиб. Този странен екземпляр може да живее в райони, където пада едва 1.2 см на кв.метър дъжд в годината. Бръмбарът оживява, използвайки влагата от въздуха за да задоволи жаждата си. Благодарение на него, екип от учени има намерение да създаде изкуствен аналогичен модел във вид на самозапълваща се с вода бутилка, която би трябвало да се появи в продажба през 2014 година.

 

Необикновената бутилка има повърхност, покрита с хидрофилни и хидрофобни слоеве и вентилатор, който се използва предаване на въздуха над повърхността, като в резултат на това, посредством кондензация бутилката сама започва да се пълни с вода.
Според авторите на проекта, а и общоизвестен факт е, че към водата има все по-голямо търсене, особено в някои райони тя е по-скъпа от златото, така че те са решили да облекчат този наистина голям проблем за много хора, живеещи в засушените места и пустините. В бъдеще, подобна технология може да се използва в оранжериите, фермите и дори в по-големи селскостопански мащаби.

 

 

Тагове: