В Южна Америка направиха проучване на нов вид гъби, които имат свойството да светят в тъмното, подобно на фосфоресцираща играчка. В биологическият каталог гъбите са получили името Neonothopanus gardneri.
Светещите гъби живеят в палмовите гори в Бразилия, като групата учени от САЩ и Бразилия е установила, че светещите способности на гъбите им дават преимущество при размножаването. Известно е, че гъбите се размножават чрез спори, като най-често последните биват разнасяни от вятъра след съзряването им. Но гъбите, които растат на ниски места, където практически няма вятър, или под повърхността на почвата, трябва да прибягват до по-хитри методи за решение на тази задача. Например може да изработват ароматни вещества – така между другото правят всички трюфели, за да може някои животни като белките и дивите свине да участват в разпространението на спорите. Други гъби пък изпускат слуз, която привлича различни мухи и насекоми. Така стигаме и до самия връх в методите за привличане на кандидати за пренасяне на спорите – светенето.
По-рано се смяташе, че Neonothopanus gardneri излъчват постоянно бледозеленикаво сияние вследствие на остатъчна обмяна на веществата. Но новото изследване е показало, че гъбите светят само през нощта, в тъмната част на денонощието, което им позволява да съхраняват енергия. Биолуминесценцията не е страничен резултат от еволюцията – ако гъбите светят, то е заради някаква причина. Учените предполагат, че сиянието им в тъмното и влажно време в тропическите гори създава идеални условия за размножаване. Нощните снимки са показали, че през нощта гъбите привличат голям брой бръмбари стафилиниди. Заради съществуващата вероятност последните все пак да са привлечени от аромата на гъбите, а не от светлината, е бил проведен експеримент – учените са създали пластмасов модел на гъбите, които са имитирали светене, като резултатите са потвърдили, че фалшивите светещи гъби са привлекли повече насекоми от аналогичните несветещи модели с аромат на гъба.