WIMP (Weakly Interacting Massive Particle слабо взаимодействаща интерактивна частица) е много малка, невидима за електромагнитно излъчване, но притежава значителна маса и поради това може да бъде открита ако разбира се съществува. За търсенето на частицата и проверяването на хипотезата на тъмната материя, в закрита мина в Судан, с участието на 16 научни институции, е построен детекторът CDMS (Cryogenic Dark Matter Search криогенен търсач на тъмна материя).
Детекторът е изолиран максимално от попадане на други типове частици и е охладен практически до абсолютната нула. Системата е изградена от германиеви кули, които трябва да улавят WIMP: ако частица тъмна материя попадне в германиевото ядро, в кристалната му решетка възниква вибрация, която може да бъде регистрирана.
По време на Осмия симпозиум по тъмна материя, който се проведе на 22 февруари в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, сътрудниците по проекта представиха отчет за поредната фаза на търсенето. Не е било регистрирано нито едно събитие, което може да се интерпретира като попадане на WIMP в детектора.
Този отрицателен резултат обаче, позволява с голяма точност да се определят предполагаемите свойства на WIMP. Учените твърдят, че са успели да уточнят масата на частицата: с вероятност 90% тя е равна 60 GeV/c2 (гигаелектронволт/скоростта на светлината на квадрат). За сравнение масата на протона е по-малко от 1 GeV/c2.
Коментари (0)