Случвало ли ви се е, попадайки на някое място за първи път, то да ви се струва поразително познато? Или това, че конкретен разговор с даден човек сякаш се е случил по-рано в най-малките си детайли?

Това чувство е прието да се нарича с френското déjà-vu (дословно се превежда като „вече видяно") и е познато чувство за 60 - 80% от всички хора. Въпреки че това явление не може да се нарече рядко, науката не знае твърде много за него. Възникването на дежа вю е непредсказуемо, то продължава само миг и няма никакви следи и спомени, които може да бъдат регистрирани и отчетени след него. Единственото, което може да кажем в случая, е: „Току-що изпитах дежа вю." В момента има няколко теории относно възникването му - ето най-добрите.

 

 

Невронни разряди

Неочакваното възникване на дежа вю означава, че неговото изучаване чрез опити е практически невъзможно, затова учените трябва да разчитат единствено на думите на хората, които са изпитали това усещане. Оказва се, че болните от епилепсия в своето начало на боледуването доста често преживяват дежа вю. Това откритие позволило да се изучи по-детайлно този феномен. Епилептичните припадъци се предизвикват от изменение на електрическата активност на невроните във фокалната област на мозъка. Тази невронна активност може да се разпространи като ударна вълна по време на земетресение по целия мозък, включително и средния мозък, където се съхраняват дългосрочните спомени. От това преди епилептичния припадък възниква дежа вю.

За да се определят дяловете, от които идват сигналите на дежа вю, изследователите са измервали невронната активност на главния мозък на тези пациенти. Такъв дял се оказала обонятелната кора и поради това възникнало предположението, че дежа вю е в резултат на дисфункционални електрически разряди в мозъка. Подобни невронни разряди може да възникнат и у хората, които не страдат от епилепсия - за пример може да се посочат неволните потрепвания, които понякога ни се случват, докато спим.
Така или иначе някои изследователи считат, че дежа вю при болните от епилепсия и здравите хора са различни явления, като при първите то може да продължи доста по-дълго.

 

Срив в паметта

Дежа вю в здравите хора може да се получи в резултат на срив на работата на паметта, която се разделя на краткосрочна и дългосрочна. Дежа вю се случва, според някои учени, заради разликите в системите памет, които обработват новият опит. Информацията може по някакъв начин да преминава през краткосрочната памет и да попадне директно в „папката" на мозъка, където се съхранява дългосрочната памет. По този начин се обяснява и фактът, че новото събитие или явление ви се струва до болка познато, но не толкова „материално", както истинския спомен.

 

 

Реакция на познати детайли

Още една теория гласи, че дежа вю може да бъде реакция на паметта на главния мозък към познатите детайли в съвършено ново преживяване. Например, когато сте в непозната държава и се намирате в ресторант с детайли на интериора, сходни с тези на ресторанта в родния ви град. Но разбира се, съществуват и много паранормални теории - минали животи, похищение от извънземни, халюцинации и др. А може да се окаже и „системен бъг" на матрицата. Всичко това са теории, но науката не седи на едно място и рано или късно тази загадка, както и много други, засягащи нашето „сиво вещество", ще бъдат разгадани.