За последните няколко милиона години вулканът Йелоустоун е причинил поне две катастрофи, покривайки с лава и пепел огромни участъци от Северна Америка. Днес това е неспокойно спящ вулкан с невероятни размери от около 40 х 60 километра. И определено е опасност не само за континента, но и за целия свят.
Неслучайно мнозина го наричат супервулкан, а вулканолозите от САЩ отдават голямо значение на изследването му. Неотдавна учените за първи път успяха да направят пълна триизмерна карта на запълнените с магма кухини под повърхността на Йелоустоун. Откритието, което са направили, е, че разтопената скала в тях е толкова много, че би запълнила Големия каньон 11 пъти. Изследване, проведено от сеизмолозите на университета Юта, е позволило да се намери връзка между сравнително неголемите резервоари с магма (10 хиляди куб.км), разположени близо до повърхността, и скритите на дълбочина над 70 км резервоари с истински грамадни размери – 46 хиляди куб.км.
„За първи път пред нас се разкрива цялата свързаност на вулканичната система Йелоустоун, казват авторите на изследването. Тук влиза и горното магмено огнище, което е известно отпреди, и долното, което досега не бе свързвано с горно. Заедно двата магмени резервоара създават най-обемната като запас от магма вулканична системи от всички, които са известни на съвременната геология.“